Instrukcje dla Recenzentów
OGÓLNE WSKAZÓWKI
Prace Komisji Historii Nauki PAU przykładają dużą wagę do rzetelnej procedury recenzyjnej tekstów złożonych do opublikowania
w czasopiśmie, gdyż służy to podnoszeniu jego poziomu naukowego i edytorskiego.
Redakcja bardzo sobie ceni współpracę z Badaczami, którzy dzielą się swoją ekspercką wiedzą, wspomagając w ten sposób merytorycznie Autorów i Redakcję czasopisma.
Artykuł złożony do publikacji w czasopiśmie Prace Komisji Historii Nauki PAU podlega tzw. podwójnie ślepej procedurze recenzyjnej.
W procesie tym artykuł jest wysyłany do 2–4 Recenzentów. Autor nie jest informowany, kto recenzuje jego tekst oraz Recenzent nie zna nazwiska autora ocenianego artykułu.
Recenzję należy:
a) przygotowywać na formularzu recenzyjnym;
b) przesłać do Redakcji e-mailem (lub przez nasz elektroniczny system redakcyjny na Portalu Czasopism Naukowych) oraz drogą pocztową w terminie 30 dni od dnia otrzymania artykułu.
UWAGA:
Jeśli Recenzent nie jest w stanie zrecenzować artykułu w ustalonym terminie, powinien natychmiast poinformować o tym Redakcję.
LISTA RECENZENTÓW CZASOPISMA
Zgodnie z wymaganiami MNiSW Lista Recenzentów czasopisma jest ― za ich zgodą ― publikowana raz do roku na stronie internetowej czasopisma (patrz zakładka: Recenzenci).
OGÓLNA OCENA ARTYKUŁU
Recenzenci są proszeni o przygotowanie szczegółowej oceny treści artykułu, odpowiadając, między innymi, na następujące pytania:
- Czy streszczenie jasno i zwięźle podsumowuje treść artykułu?
- Czy słowa kluczowe dobrano prawidłowo?
- Czy cel artykułu jest wyraźnie określony i zrealizowany?
- Czy określono metody badania i czy są odpowiednie dla wybranego celu badań?
- Czy opracowanie pod względem merytorycznym stanowi nowe ujęcie i przyczynia się do rozwoju historii nauki?
- Czy układ opracowania i jego struktura wewnętrzna są właściwe?
- Czy treść opracowania zaprezentowano w sposób jasny?
- Czy dobór źródeł i literatury jest kompletny?
- Czy strona formalna opracowania (poprawność języka, technika pisania, odsyłacze, zapis bibliografii…) jest właściwa?
UWAGA:
Jeśli artykuł zawiera wady językowe, które utrudniają zrozumienie tekstu, Recenzenci powinni to wskazać w recenzji.
Jednakże, nie powinno to zasadniczo stanowić jedynego powodu przemawiającego za odrzuceniem artykułu, gdyż Redaktorzy językowi czasopisma będą starali się udoskonalić warstwę językową.
KWESTIA PRAWA AUTORSKIEGO
Recenzenci są proszeni o wyrażenie opinii czy artykuł nosi znamiona pracy niesamodzielnej w rozumieniu prawa autorskiego.
OCENA KOŃCOWA ARTYKUŁU (OPCJE)
Artykuł zostaje zaakceptowany do publikacji w czasopiśmie Prace Komisji Historii Nauki PAU:
- bez poprawek
- z drobnymi poprawkami (bez ponownej recenzji) – wymaga:
- przeredagowania
- skrócenia
- rozszerzenia
- uzupełnienia bibliografii
- innych zmian
- ze znaczącymi poprawkami (wymaga ponownej recenzji).
Brak akceptacji do publikacji w czasopiśmie Prace Komisji Historii Nauki PAU.
KOMENTARZE I PROPONOWANE ZMIANY
Recenzent powinien uzasadnić przyjęcie lub odrzucenie artykułu.
Jeśli artykuł wymaga zmian, Recenzent powinien wskazać proponowane zmiany w przejrzysty sposób.
BIBLIOGRAFIA
EDITAGE
2013: Most common reasons for journal rejections. Available online: http://www.editage.com/insights/most-common-reasons-for-journal-rejections.
MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
2011: Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce. Warszawa: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacja dostępna online: http://bbn.uksw.edu.pl/sites/default/files/dobre_praktyki.pdf (29.11.2014).
PIERSON David J.
2004: The top 10 reasons why manuscripts are not accepted for publication. Respiratory Care 49(10), pp. 1246–1252. Available online: http://www.rcjournal.com/contents/10.04/10.04.1246.pdf.
THROWER Peter
2012: Eight reasons I rejected your article. Available online: https://www.elsevier.com/connect/8-reasons-i-rejected-your-article.
UWAGA:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Redakcją:
Prace Komisji Historii Nauki PAU — Redakcja
ul. Sławkowska 17, 31-016 Kraków, Poland
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Phone (+48) 12 424 02 02
Średni czas od złożenia publikacji do jej wydania
36 tygodni
Polityka archiwizowania
Politykę archiwizowania czasopisma określa tzw. Green SHERPA/RoMEO Colour, tzn. Autor tekstu może archiwizować:
- pre-print (wersję artykułu przed recenzją)
- post-print (wersję artykułu po recenzji z uwzględnionymi poprawkami)
- wersję finalną tekstu (w formacie PDF) opublikowaną w czasopiśmie (patrz zakładki: Bieżący tom i Archiwum, a także Ochrona praw autorskich i dozwolony użytek).
Ogólne warunki:
- Autor zachowuje prawa autorskie do utworu.
- Autor udziela licencji niewyłącznej Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 POLSKA.
- Autor może zamieszczać pre-print na dowolnych stronach internetowych.
- Autor może zamieszczać post-print i wersje PDF wydawcy na osobistej stronie internetowej autorów, na stronie internetowej instytucji, w której są zatrudnieni, na stronach mediów społecznościowych, w repozytoriach instytucjonalnych oraz repozytoriach otwartego dostępu.
- Autor musi podać źródło publikacji (wraz z linkiem do wersji PDF wydawcy i numerem DOI, jeśli istnieje).
Uwagi:
To wyjątek od standardowej polityki archiwizowania przyjętej przez wydawnictwo.
Zob.:
Numer identyfikacyjny wydawcy „Polska Akademia Umiejętności” w bazie RoMEO - RoMEO Publisher ID: 2727
http://www.sherpa.ac.uk/romeo/pub/2727/
Wpis czasopisma „Prace Komisji Historii Nauki PAU” w bazie RoMEO:
http://www.sherpa.ac.uk/romeo/issn/1731-6715/
Opłaty za publikowanie
Publikowanie w czasopiśmie jest bezpłatne (brak opłaty zgłoszeniowej i opłaty za opracowanie artykułów). Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy Autor upoważniony do przeprowadzenia jednej korekty autorskiej utworu, wprowadzi do utworu zmiany w rozmiarze przekraczającym 5% utworu. W takiej sytuacji wydawca może żądać od Autora zwrotu, wywołanych tymi zmianami, dodatkowych kosztów.
Indeksowanie czasopisma
Czasopismo jest obecnie zarejestrowane w następujących bazach indeksujących i katalogach o globalnym zasięgu (lista stopniowo się rozszerza):
- ERIHPLUS European Reference Index for the Humanities and Social Sciences
- Index Copernicus Journal Master List 2013: ICV 4.82
(najwyższa ocena z przyznanych polskim czasopismom poświęconym historii nauki) - Index Copernicus Journal Master List 2014: ICV 64.29, wartość znormalizowana 6.50
(najwyższa ocena z przyznanych polskim czasopismom poświęconym historii nauki) - Index Copernicus Journal Master List 2015: ICV 65.56
(najwyższa ocena z przyznanych polskim czasopismom poświęconym historii nauki) - BazHum
- Polska Bibliografia Naukowa
- POL-index
- ARIANTA Polish Scientific and Professional Electronic Journals
- The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH)
- Google Scholar
- EZB – Elektronische Zeitschriftenbibliothek/Electronic Journals Library (Universität Regensburg)
- CeON Biblioteka Nauki
- Directory of Open Access Journals (DOAJ)
- Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Archiwalne i bieżące numery są też stopniowo zamieszczane w Index Copernicus, BazHum, Polskiej Bibliografii Naukowej,
The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH), Google Scholar, …
Procedura recenzyjna
Prace Komisji Historii Nauki PAU przykładają dużą wagę do rzetelnej procedury recenzyjnej tekstów złożonych do opublikowania w czasopiśmie, gdyż służy to podnoszeniu jego poziomu naukowego i edytorskiego.
Czasopismo wciela w życie idee przedstawione na łamach opracowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (2011).
Każdy tekst przesłany do opublikowania w czasopiśmie Prace Komisji Historii Nauki PAU podlega następującej procedurze:
A. Przesłany tekst otrzymuje numer identyfikacyjny, wykorzystywany w dalszych etapach procedury recenzyjnej w celu utajnienia nazwiska Autora tekstu.
B. Przeprowadza się recenzję wewnątrzredakcyjną, w szczególności sprawdza się, czy tekst ten jest zgodny z profilem czasopisma (patrz zakładka: O czasopiśmie ― Profil czasopisma i Działy czasopisma). Następnie, w przypadku pozytywnej oceny, sprawdza się, czy zachodzi pełna zgodność formatowania tekstu z regułami przyjętymi w czasopiśmie (patrz zakładka: Wskazówki dla Autorów, Formatowanie tekstu ― wskazówki).
C. Po usunięciu przez Autora ewentualnych braków, wskazanych przez Komitet Redakcyjny (złożony z redaktorów naukowych i redaktorów językowych), tekst podlega ocenie 2–4 niezależnych Recenzentów zewnętrznych z zachowaniem anonimowości, tzn. Autor i Recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. „double-blind review process”), i zasady niewystępowania konfliktu interesów pomiędzy Autorem i Recenzentami, tzn. Recenzentem nie może być osoba pozostająca z Autorem w relacji podległości zawodowej, bezpośredniej relacji osobistej (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt) albo taka, która w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji była bezpośrednim współpracownikiem naukowym Autora.
D. Na podstawie opinii Recenzentów artykuł może zostać: zaakceptowany do druku bez zmian; warunkowo przyjęty ze wskazaniem niezbędnych poprawek, skrótów lub uzupełnień, jakich powinien dokonać Autor, lub odrzucony.
E. Po usunięciu przez Autora ewentualnych niedoskonałości wskazanych przez Recenzentów i Komitet Redakcyjny, Komitet Redakcyjny podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu do druku lub odrzuceniu tekstu, o czym powiadamia Autora (lub Współautora, z którym ma być prowadzona korespondencja).
F. Artykuł po ewentualnych zmianach i adiustacji oraz obróbce graficznej przedstawiany jest Autorowi w celu wykonania korekty i ostatecznego zaakceptowania tekstu do druku.
G. Nie zostaną opublikowane teksty, do których Autorowi nie przysługują w pełni autorskie prawa osobiste i majątkowe lub które naruszają dobra osobiste innych osób (patrz zakładka: Zagadnienia etyczno-prawne).
H. Lista Recenzentów czasopisma jest ― za ich zgodą ― publikowana raz do roku na stronie internetowej czasopisma (patrz zakładka: Recenzenci).
BIBLIOGRAFIA
MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
2011: Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce. Warszawa: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacja dostępna online: http://bbn.uksw.edu.pl/sites/default/files/dobre_praktyki.pdf (29.11.2014).
Apel do Autorów i Wydawców
Uprasza się Autorów i Wydawców o przesyłanie do recenzji egzemplarzy wartościowych książek z zakresu tematyki naszego czasopisma (chcielibyśmy bowiem pielęgnować na łamach naszego czasopisma niezwykle ważną tradycję publikowania recenzji).
Indeks autorów i Indeks tematyczny
Indeks autorów ― pobierz: [.pdf]
Indeks tematyczny ― pobierz: [.pdf]
Przeciwdziałanie błędnym interpretacjom bibliometrii
W nawiązaniu do tradycji badań naukoznawczych, Redakcja czasopisma w pełni popiera aktualną krytykę bibliometrii, błędnie utożsamianej z naukometrią przez administratorów nauki na całym świecie (por. Cool et al. 2009; San Francisco Declaration On Research Assessment (DORA) 2012; Hicks et al. 2015; Werner 2015).
W szczególności Redakcja czasopisma w pełni podziela pogląd 74 redaktorów reprezentujących 56 wiodących na świecie czasopism z historii nauki, techniki oraz medycyny, iż:
“Znakomite badania mogą być publikowane w dowolnym miejscu i w dowolnym języku. Jest bardziej prawdopodobne, że prawdziwie przełomowa praca może pojawić się w pobocznych, dysydenckich czy nieoczekiwanych nurtach badań niż w ugruntowanym i głęboko zakorzenionym głównym nurcie badań” (Cool et al. 2009, s. 2; tłum. M. K.).
Dlatego łamy czasopisma są otwarte na rzetelne naukoznawcze analizy metod bibliometrycznych, szczególnie w odniesieniu do dziedziny historii nauki i historii nauk szczegółowych (por. O czasopiśmie, Profil czasopisma).
BIBLIOGRAFIA
COOK Hal et al. [łącznie 74 redaktorów reprezentujących 56 wiodących czasopism z historii nauki, techniki oraz medycyny]
2009: Journals under Threat: A Joint Response from History of Science, Technology and Medicine Editors. Medical History 53(1), ss. 1–4. Publikacja dostępna w Internecie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629173/ (29.11.2014);
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629173/pdf/medhis5301-00a-01.pdf (29.11.2014).
HICKS Diana, WOUTERS Paul, WALTMAN Ludo, de RIJCKE Sarah, RAFOLS Ismael
2015: Bibliometrics: The Leiden Manifesto for research metrics. Nature 520(7548), pp. 429–431 (23 April 2015).
Publikacja dostępna w Internecie:
http://www.nature.com/polopoly_fs/1.17351!/menu/main/topColumns/topLeftColumn/pdf/520429a.pdf;
http://www.nature.com/news/bibliometrics-the-leiden-manifesto-for-research-metrics-1.17351.
THE AMERICAN SOCIETY FOR CELL BIOLOGY (ASCB) (z liczną grupą redaktorów i wydawców czasopism naukowych)
2012: SAN FRANCISCO DORA DECLARATION ON RESEARCH ASSESSMENT. Publikacja dostępna w Internecie:
http://am.ascb.org/dora/; http://www.ascb.org/dora-old/files/SFDeclarationFINAL.pdf.
WERNER Reinhard
2015: The focus on bibliometrics makes papers less useful. Nature 517 (7534), p. 245 (15 JANUARY 2015).
Publikacja dostępna w Internecie: http://www.nature.com/doifinder/10.1038/517245a;
http://www.nature.com/news/the-focus-on-bibliometrics-makes-papers-less-useful-1.16706.
Wskazówki dla Autorów
Zasady przyjmowania i publikacji tekstów w Pracach Komisji Historii Nauki PAU
1. Zakres tematyczny i działy czasopisma
Składane do druku teksty muszą odpowiadać charakterowi czasopisma (patrz zakładki: Profil czasopisma i Działy czasopisma).
2. Sposób przesyłania tekstów do publikacji i warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać teksty
Tekst należy przesłać na adres poczty elektronicznej Redakcji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tekst powinien być przygotowany w edytorze WORD (w formacie „doc” lub „docx”) i odpowiadać wymaganiom określonym przez redakcję (patrz poniżej: 7. Formatowanie tekstu – wskazówki).
W szczególności tekst powinien zawierać dane osobowe autora (w tym adres zamieszkania, numer telefonu i adres poczty elektronicznej) oraz oświadczenie (według załączonego wzoru), że tekst nie został wcześniej wydrukowany ani przyjęty do druku (w czasopiśmie, pracy zbiorowej lub jako fragment monografii).
W przypadku współautorstwa tekstów należy podać informację o wkładzie każdego z autorów.
W przypadku tekstów polskich należy dołączyć streszczenie polskie (bardzo krótkie) i obszerne streszczenie angielskie (nieprzekraczające 10% objętości tekstu głównego); analogicznie w przypadku tekstu w języku kongresowym (preferowany jest język angielski); oraz słowa kluczowe po polsku i w języku kongresowym (preferowany jest język angielski). Można też dostarczyć polski tekst i jego pełne tłumaczenie na język angielski (ze słowami kluczowymi i bardzo krótkim streszczeniem).
3. Zasady recenzowania i decyzja o publikacji
Składane do druku teksty podlegają określonym zasadom recenzowania, które decydują o ostatecznym przyjęciu publikacji do druku lub jej odrzuceniu (patrz zakładka: Procedura recenzyjna).
4. Korekta tekstów
Komitet Redakcyjny zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian językowych i redakcyjnych w tekstach przyjętych do publikacji. Przed publikacją Autor (lub wskazany Współautor, z którym ma być prowadzona korespondencja) otrzymuje tekst do korekty autorskiej w wersji elektronicznej (wyjątkowo w wersji papierowej). Zmiany wprowadzone przez Autora (lub wskazanego Współautora) do tekstu powinny być wyraźnie zaznaczone. Korekty należy dokonać w terminie określonym przez Komitet Redakcyjny. Nieodesłanie tekstu w tym terminie oznacza, że Autor (lub wskazany Współautor) akceptuje tekst do publikacji w wersji przekazanej przez Komitet Redakcyjny.
5. Umowa licencyjna
Z Autorami tekstów przyjętych do druku zawiera się umową licencyjną (patrz zakładka: Wzór licencji wydawniczej).
6. Sposób cytowania artykułów opublikowanych w Pracach Komisji Historii Nauki PAU
Zalecamy cytowanie artykułów opublikowanych w Pracach Komisji Historii Nauki PAU z podaniem zarówno klasycznych, jak i elektronicznych danych bibliograficznych, np.:
ALEXANDROWICZ Stefan Witold, STĘPIEŃ Jan
2013: Cykl audycji radiowych o badaczach historii naturalnej z XIX i XX wieku. Prace Komisji Historii Nauki PAU XII, ss. 9–15. Publikacja dostępna online: http://pau.krakow.pl/PKHN-PAU/pkhn-pau-XII-2013-2.pdf (20.09.2014).
[Zastosowano tu format zapisu bibliografii przyjęty w „Pracach Komisji Historii Nauki PAU”— na temat tego formatu patrz poniżej: 7. Formatowanie tekstu – wskazówki].
7. Formatowanie tekstu ― wskazówki
Składane do druku teksty muszą być przygotowane zgodnie ze sposobem formatowania przyjętym w czasopiśmie. Szczegółowe informacje podane są w załączonym pliku.
Zagadnienia etyczno-prawne: Przeciwdziałanie „autorstwu widmowemu”, „autorstwu gościnnemu” czy „autorstwu honorowemu” oraz nieprawidłowościom cytowań: plagiatom i „efektowi św. Mateusza”
Autor, przesyłając manuskrypt do publikacji w Pracach Komisji Historii Nauki PAU, składa oświadczenie, że przekazany przez niego tekst jest jego autorstwa i przysługują mu w pełni (wyłączne) osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego tekstu.
Jeśli manuskrypt złożony do publikacji jest przygotowany przez kilku autorów, osoba dostarczająca ten tekst: a) składa oświadczenie, że osobom wymienionym jako autorzy przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego tekstu oraz b) określa wkład poszczególnych autorów w powstanie tekstu (osoba składająca tekst do publikacji jest odpowiedzialna za prawidłowość podanych informacji).
Komitet Redakcyjny zdecydowanie będzie się przeciwstawiać wszelkim przejawom autorstwa widmowego („ghostwriting”) i autorstwa gościnnego albo honorowego („guest authorship” albo „honorary authorship”) oraz zatajaniu prawdziwych źródeł, z jakich czerpało się podczas przygotowywania swoich tekstów, naruszają one bowiem elementarne zasady etyczne społeczności akademickiej.
Przez „autorstwo widmowe” („ghostwriting”) rozumiemy sytuację, gdy jakaś osoba wniosła istotny wkład w powstanie publikacji, ale mimo to nie zostaje ujawniona jej rola – osoba ta nie jest wymieniana: a) ani wśród autorów takiej publikacji, b) ani w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
Przez „autorstwo gościnne” albo „autorstwo honorowe” („guest authorship” albo „honorary authorship”) rozumiemy sytuację, gdy jakaś osoba jest wymieniania jako autor lub współautor publikacji, ale jej faktyczny udział w powstaniu tej publikacji był znikomy lub w ogóle go nie było.
Przez zatajanie prawdziwych źródeł, z jakich czerpało się podczas przygotowywania swoich tekstów rozumiemy zaś: a) wszelkiego rodzaju plagiaty (zarówno jawne, jak i ukryte — zob. Zenderowski 2008), jak i b) niecytowanie właściwych publikacji, a cytowanie w zamian publikacji autorów bardziej medialnych (zgodnie z „efektem św. Mateusza” — zob. Merton 1968; 1988; 1995; Strevens 2006).
W przypadku ujawnienia tego typu przejawów (których nie można naprawić w trakcie prac redaktorskich), Komitet Redakcyjny czasopisma:
a) odmawia publikacji tekstu w Pracach Komisji Historii Nauki PAU i powiadamia instytucję(-e) naukową(-e) zatrudniającą(-e) takiego(-ich) autora(-ów), inne ośrodki naukowe, redakcje czasopism oraz ― jeśli odnosi się to do polskiego autora ― Komisję do spraw etyki w nauce PAN o popełnionej nierzetelności itp.;
b) jeśli tekst został już ogłoszony na łamach tego czasopisma, zamieszcza stosowną informację na ten temat w najbliższym tomie czasopisma i powiadamia instytucję(-e) naukową(-e) zatrudniającą(-e) takiego (-ich) autora (-ów), inne ośrodki naukowe, redakcje czasopism oraz ― jeśli odnosi się to do polskiego autora ― Komisję do spraw etyki w nauce PAN itp. o pełnionej nierzetelności.
Ponadto, propagując wysokie standardy etyczne w nauce, Redakcja czasopisma odsyła do lektury trzech opracowań: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2011; Komisja do spraw etyki w nauce PAN 2012; Committee on Publication Ethics 2015.
BIBLIOGRAFIA
COMMITTEE ON PUBLICATION ETHICS
2015: Diagramy COPE. Tłum. pol. Ewa Rozkosz i Sylwia Ufnalska. Publikacja dostępna online: http://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20Polish%20flowcharts.pdf (dostęp: 19.10.2016).
KOMISJA DO SPRAW ETYKI W NAUCE PAN
2012: Kodeks etyki pracownika naukowego. Warszawa: Komisja do spraw etyki w nauce PAN. Publikacja dostępna online: http://www.instytucja.pan.pl/images/stories/pliki/Komisja_ds_Etyki_Nauce/dokumenty/Kodeks_etyki_pracownika_naukowego_31.12._2012.pdf (dostęp: 29.11.2014).
MERTON Robert K.
1968: The Matthew Effect in Science, Science 159 (3810), ss. 56–63; Robert K. Merton 1910-2003, Garfield Library. Publikacja dostępna online: http://garfield.library.upenn.edu/merton/matthew1.pdf (dostęp: 29.11.2014).
1988: The Matthew Effect in Science, II. Cumulative Advantage and the Symbolism of Intellectual Property, ISIS 79, ss. 606–623; Robert K. Merton 1910–2003, Garfield Library. Publikacja dostępna online: http://garfield.library.upenn.edu/merton/matthewii.pdf (dostęp: 29.11.2014).
1995: The Thomas Theorem and The Matthew Effect, Social Forces 74(2), ss. 379–424; Robert K. Merton 1910-2003, Garfield Library. Publikacja dostępna online: http://garfield.library.upenn.edu/merton/thomastheorem.pdf (dostęp: 29.11.2014).
MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
2011: Rzetelność w badaniach naukowych oraz poszanowanie własności intelektualnej. Warszawa: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacja dostępna online: http://bbn.uksw.edu.pl/sites/default/files/rzetelnosc_broszura_fin_low.pdf (dostęp: 29.11.2014).
STREVENS Michael
2006: The Role of the Matthew Effect in Science, Studies in History and Philosophy of Science 37(2), ss. 159–170; Michael Strevens — strona domowa. Publikacja dostępna online: http://www.strevens.org/research/scistruc/Matthew.pdf (dostęp: 29.11.2014).
ZENDEROWSKI Radosław
2008: Plagiat. Istota – rodzaje – skutki (w odniesieniu do prac pisemnych na studiach wyższych); Warszawa: Instytut Politologii Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Publikacja dostępna online: http://www.zenderowski.republika.pl/plagiat.pdf (dostęp: 29.11.2014).
Archiwum
Zamieszczono poniżej pełne archiwum czasopisma Komisji Historii Nauki PAU od momentu opublikowania pierwszego tomu czasopisma w 1999 do bieżącego tomu czasopisma.
Studia Historiae Scientiarum | e-ISSN: 2543-702X | p-ISSN: 2451-3202.
Pierwszy tom pod tym tytułem został wydany jako tom 15 (2016).
Dostęp online do tomów 15 (2016) ‒ bieżący tom: https://ojs.ejournals.eu/SHS/issue/archive.
Tom 15 (2016) licencja: CC-BY-NC-ND 3.0; od tomu 16 (2017) do 19 (2020) licencja CC-BY-NC-ND 4.0.; tom 20 (2021) licencja: CC-BY-NC-ND 4.0 lub CC-BY 4.0.; od tomu 21(2022) licencja: CC-BY 4.0 lub wyższa z wyłączeniem ilustracji, które mogą mieć inne licencje.
Poprzednie tomy zostały opublikowane pod tytułami:
Prace Komisji Historii Nauki PAU – wersja drukowana ISSN: 1731-6715, (od 2013 r.) wersja elektroniczna ISSN: 2392-1749; tomy 9 (2009) – 14 (2015).
Prace Komisji Historii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności – (od 1999 r.) wersja drukowana ISSN: 1731-6715; tomy 1 (1999) – 8 (2007).
Dostęp online do tomu 14 (2015) – https://ojs.ejournals.eu/PKHN-PAU. Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0.
Dostęp online do wszystkich tomów od tomu 1 (1999) do tomu bieżącego: http://pau.krakow.pl/index.php/pl/wydawnictwo/strony-czasopism/prace-komisji-historii-nauki-pau/archiwum/.
Licencja od tomu 1 (1999) do tomu 12 (2013): Dozwolony użytek.
Licencja od tomu 13 (2014) do tomu 15 (2019): CC-BY-NC-ND 3.0.
Licencja od tomu 16 (2017) do tomu 19 (2020): CC-BY-NC-ND 4.0.
Licencja tomu 20 (2021): CC-BY-NC-ND 4.0 lub CC-BY 4.0.
Licencja od tomu 21(2022): CC-BY 4.0 lub wyższa (z wyłączeniem ilustracji, które mogą mieć inne licencje).
Zobacz także pełną listę artykułów opublikowanych w czasopiśmie od 1999 r., używając: Indeks autorski i Indeks tematyczny.
Uwaga
Poprzednikiem tego czasopisma były Prace Komisji Historii Medycyny i Nauk Przyrodniczo-Matematycznych / Polska Akademia Umiejętności. Ukazały się następujące numery: t. 1 (1939), t. 2 (1949), z. 3.1–3.2 (1949), z. 3.3 (1950), z. 4.1–4.2 (1952), z. 3.4 (1953) [już po zawieszeniu działalności Polskiej Akademii Umiejętności w 1952].
Tom XIX
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2020
Tom XVIII
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2019
Tom XVII
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2018
Tom XVI
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2017
Tom XV
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2016
Tom XIV
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2015
Tom XIII
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2014
Tom XII
pod red. Michała Kokowskiego
Kraków 2013
Tom XI
pod red. Andrzeja M. Kobosa
Kraków 2012
Tom X
pod red. Andrzeja Pelczara
Kraków 2010
Tom IX
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2009
Tom VIII
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2007
Tom VII
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2006
Tom VI
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2004
Tom V
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2003
Tom IV
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2002
Tom III
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2001
Tom II
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 2000
Tom I
pod red. Adama Strzałkowskiego
Kraków 1999
Upowszechnianie i darmowy dostęp
Komitet Redakcyjny podziela pogląd, iż swobodny i darmowy dostęp do publikacji naukowych sprzyja upowszechnianiu wiedzy w skali globalnej.
Dlatego od 2013 roku czasopismo Prace Komisji Historii Nauki PAU jest recenzowanym czasopismem otwartego dostępu. Przyjmuje ono tzw. brylantowy model otwartego dostępu, tzn. otwarty i darmowy dostęp bez embarga czasowego.
BIBLIOGRAFIA
FUCHS Christian, SANDOVAL Marisol
2013: The diamond model of open access publishing: Why policy makers, scholars, universities, libraries, labour unions and the publishing world need to take noncommercial, non-profit open access serious. TripleC: Communication, Capitalism & Critique 11(2), pp. 428–443. Available online: http://openaccess.city.ac.uk/id/eprint/3078.
Ochrona praw autorskich i dozwolony użytek
Czasopismo działa na podstawie polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.
Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 POLSKA (CC-BY-NC-ND 3.0 PL) (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/legalcode).
Przystępne podsumowanie licencji: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/.
Tekst licencji: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/legalcode.
Innymi słowy, użytkownikowi tej witryny wolno nieodpłatnie korzystać z zamieszczonych tu utworów, pod warunkiem że spełni on następujące wymagania:
(a) „BY” – uzna autorstwo [tzn. nie przypisze sobie autorstwa tych materiałów];
(b) „NC” – wykorzysta te utwory wyłącznie do celów niekomercyjnych [tzn. nie użyje ich w celach komercyjnych bez zgody Autora(-ów) i Redakcji];
(c) „ND” – nie utworzy utworów zależnych [tzn. nie zmodyfikuje tych utworów, ani nie utworzy na ich bazie własnego dzieła bez należytego uszanowania praw Autora(-ów) pierwotnego dzieła i Redakcji].
Dozwolony użytek (fair use) tekstów opublikowanych przez „PKHN PAU” obejmuje: niekomercyjne wykorzystanie w zakresie prywatnym w celu prowadzenia badań, nauczania, komentowania, krytykowania, cytowania, parafrazowania, informowania oraz archiwizowania, z poszanowaniem obowiązującego prawa autorskiego i dokładnym podaniem informacji bibliograficznej takich tekstów.
Autorzy, którzy chcieliby dokonać przedruku własnego tekstu wydanego w „Pracach Komisji Historii Nauki PAU”, powinni zwrócić się do Redakcji z prośbą o wyrażenie pisemnej (nieodpłatnej) zgody na taki przedruk. Są oni też zobowiązani do zamieszczenia w przedruku takiej publikacji pełnej informacji bibliograficznej o jej pierwodruku.
Recenzenci
Recenzenci tomów: XI (2012) — 15 (2016)
Komitet Redakcyjny czasopisma składa serdeczne podziękowania wszystkim poniżej wymienionym Recenzentom za poświęcenie swojego czasu na dokonanie oceny prac przeznaczonych do publikacji w naszym roczniku.
- prof. dr hab. Stefan Witold Alexandrowicz (em. prac., Akademia Górniczo-Hutnicza; Kraków, Polska);
- prof. dr hab. Andrzej Banach (Zakład Historii Oświaty i Kultury, Instytut Historii, Wydział Historyczny, Uniwersytet Jagielloński; Kraków, Polska);
- dr Maria Baster-Grząślewicz (em. prac.; Instytut Fizyki, Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny, Uniwersytet Pedagogiczny; Kraków, Polska);
- dr hab. Maria Magdalena Blombergowa (em. prac., Instytut Archeologii, Wydział Filozoficzno-Historyczny, Uniwersytet Łódzki; Łódź, Polska);
- prof. dr hab. Wiesław Caban (Instytut Historii, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; Kielce, Polska);
- dr Piotr Cybula (Zakład Prawa, Wydział Turystyki i Rekreacji, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie; Rzeszów, Polska);
- dr hab. Adam Dobroński, prof. nadzw. (Instytut Historii i Nauk Politycznych, Wydział Historyczno-Socjologiczny, Uniwersytet w Białymstoku; Białystok, Polska);
- dr hab. Stanisław Domoradzki, prof. nadzw. (Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego; Rzeszów, Polska);
- prof. dr hab. Roman Duda (em. prac., Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski; Wrocław, Polska);
- prof. dr hab. Julian Dybiec (em. prac., Instytut Historii, Wydział Historyczny, Uniwersytet Jagielloński; Kraków, Polska);
- dr hab. Piotr Flin, prof. nadzw. (em. prac., Instytut Fizyki, Uniwersytet Jana Kochanowskiego; Kielce, Polska);
- prof. dr hab. Ludwik Frey (em. prac., Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk; Kraków, Polska);
- prof. dr hab. Stanisław Grodziski (em. prac., Katedra Historii Prawa Polskiego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Jagielloński; Kraków, Polska);
- Prof. Andreas Kleinert, Ph. D. (em. prac., Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, Institut für Physik; Halle, Niemcy);
- prof. dr hab. Michał Kokowski (Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN; Warszawa, Polska);
- dr hab. Władysław Marek Kolasa (Instytut Nauk o Informacji, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; Kraków, Polska);
- prof. dr hab. Jerzy Kreiner (em. prac., Instytut Fizyki, Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; Kraków, Polska);
- dr hab. Krzysztof Maślanka, prof. PAN (Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN; Warszawa, Polska);
- ks. dr hab. Janusz Mączka, prof. UPJPII (Katedra Filozofii Przyrody, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II; Kraków, Polska);
- dr Jan Mietelski (em. prac., Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kraków, Polska);
- prof. dr hab. Wojciech Narębski (em. prac., Muzeum Ziemi PAN; Warszawa, Polska);
- dr hab. Zbigniew Osiński, prof. nadzw. (Zakład Informatologii, Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej; Lublin, Polska);
- prof. dr hab. Tomasz Placek (Zakład Epistemologii, Instytut Filozofii, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Jagielloński; Kraków, Polska);
- dr Zdzisław Pogoda (Zakład Historii Matematyki, Uniwersytet Jagielloński; Kraków, Polska);
- dr hab. Paweł Polak (Katedra Filozofii Przyrody, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II; Kraków, Polska);
- Prof. Józef Przytycki, Ph. D. (Department of mathematics, Columbian College of Arts and Sciences; Washington, USA);
- dr Tomasz Pudłocki (Instytut Historii, Wydział Historyczny, Uniwersytet Jagielloński; Kraków, Polska);
- dr Jerzy Raciborski (Zakład Prawa, Wydział Turystyki i Rekreacji, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie; Kraków, Polska);
- dr Alicja Rafalska-Łasocha (Zakład Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemii UJ Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kraków, Polska);
- dr Magdalena Mularczyk (Ogród Botaniczny we Wrocławiu; Wrocław, Polska);
- dr hab. Inż. Lucyna Rajchel (Katedra Geologii Złożowej i Górniczej, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza; Kraków, Polska);
- dr hab. Jacek Rodzeń (Instytut Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa, Uniwersytet Jana Kochanowskiego; Kielce, Polska);
- prof. dr hab. Waldemar Soszka (em. prac.; Instytut Fizyki, Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny, Uniwersytet Pedagogicznego; Kraków, Polska);
- Prof. Margaret Stawiska-Friedland, Ph. D. (Mathematical Reviews / MathSciNet, American Mathematical Society, Ann Arbor, MI, USA);
- Prof. Roman Sznajder, Ph. D. (Department of Mathematics, Bowie State University, Bowie, MD, USA);
- prof. dr hab. Karolina Targosz (em. prac., Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN; Warszawa – Kraków, Polska);
- dr hab. Andrzej J. Wójcik, prof. PAN (Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN; Warszawa, Polska);
- prof. dr hab. Zbigniew Wójcik (em. prac., Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk; Warszawa, Polska);
- prof. dr hab. Henryk Żaliński (em. prac., Instytut Historii, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Pedagogiczny; Kraków, Polska).
Dane kontaktowe Redakcji
Studia Historiae Scientiarum
ul. Sławkowska 17, 31-016 Kraków
tel. (+48) 12 424-02-02
faks (+48) 12 422-54-22
Uwaga
Korespondencję elektroniczną dotyczącą recenzji artykułów należy kierować również na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komitet Redakcyjny
- Redaktor naczelny i sekretarz redakcji:
prof. dr hab. Michał Kokowski (Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN; Warszawa–Kraków) - Zastępca redaktora naczelnego:
prof. dr hab. Jerzy Kreiner (em. prof., Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego; Kraków) - Redaktor statystyczny:
dr Alicja Rafalska-Łasocha (Zakład Chemii Nieorganicznej, Wydział Chemii, Uniwersytet Jagielloński; Kraków) - Redaktorzy pomocniczy:
- prof. Jan Golinski, PhD (University of New Hampshire, College of Liberal Arts, Department of History (Durham, Wielka Brytania)
- Raffaele Pisano, Ph.D., HDR (University of Lille 1, L’Unité de Formation et de Recherche en Physique; Lille, Francja)
- dr Jan Surman (Leibniz Graduate School „Geschichte, Wissen, Medien in Ostmitteleuropa”, Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung; Marburg, Niemcy)
- Redaktor językowy (jęz. polski):
Edyta Podolska-Frej (Dział Wydawnictw PAU; Kraków) - Redaktorzy językowi (jęz. angielski):
Filip Klepacki
Rada Naukowa
- prof. dr hab. Stefan Witold Alexandrowicz (em. prac., AGH Uniwersytet Technologiczny; Kraków, Polska);
-
prof. Fabio Bevilaqua Ph.D. (em. prof., Dipartimento di Fisica „A. Volta”, Università di Pavia; Pavia, Włochy);
- prof. dr Karine Chemla (Centre national de la recherche scientifique Paris, Equipe REHSEIS, Laboratoire SPHERE, Universite Paris Diderot; Paryż, Francja);
- prof. Robert Fox, Ph.D. (em. prof., Museum of the History of Science, Oxford University; Royal Society; Oxford, Wielka Brytania);
- prof. dr Robert Halleux (Centre d’Histoire des Sciences et des Techniques Universite de Liège; Liège, Belgia);
- prof. dr Eberhard Knobloch (Institut für Philosophie, Literatur-, Wissenschafts- und Technikgeschichte, Technische Universität Berlin; Berlin, Niemcy);
- prof. Helge Kragh, Ph.D. (em. prof., The Niels Bohr Institute, University of Cophenhagen; Kopenhaga, Dania);
- prof. Efthymios Nicolaidis, Ph.D. (National Hellenic Research Foundation, Institute for Neohellenic Research, Hellenic Society for the History, Philosophy and Didactics of Scienc; Ateny, Grecja);
-
Raffaele Pisano, Ph.D., HDR (University of Lille 1, L’Unité de Formation et de Recherche en Physique; Lille, Francja);
- doc. dr Soňa Štrbáňová (Centre for the History of Sciences and Humanities, Institute for Contemporary History, Academy of Sciences of Czech Republic; Praga, Czechy);
- prof. dr hab. Jan Woleński (em. prac., Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kraków, Polska);
- prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski (em. prac., Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; Warszawa, Polska);
- prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski (em. prac., Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kraków, Polska).