Informacje bieżące    |    Szukaj    |      KONTAKT 

naglowek kontakt

 

 

 

 

Książka Polska Akademia Umiejętności 1872–2022 stanowi kompendium informacji na temat dziejów i współczesności PAU.

 

Obejmuje rozdziały dotyczące dziejów Akademii i jej siedziby, różnorodnych zbiorów należących do Akademii (Biblioteka Naukowa PAU i PAN wraz ze znakomitym Gabinetem Rycin, Biblioteka Polska w Paryżu, Archiwum Nauki PAN i PAU, zbiory artystyczne, Fototeka Lanckorońskich) oraz biogramy członków kolejnych zarządów od początku istnienia korporacji. Omówiono także projekty naukowe i wydawnictwa realizowane przez PAU.

 

Książka jest bogato ilustrowana i zawiera liczne materiały ikonograficzne publikowane po raz pierwszy.

 

 

 

 

 

 

  Spis treści  
     
   
  Strony tytułowa i redakcyjna
 
     
   
  Partnerzy konferencji jubileuszowej
 
     
   

 

 

 

 

 

Z satysfakcją informujemy, że zbiórka na rzecz Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu
przyniosła efekt w postaci 8.292,- PLN, 100 USD i 40 GBP.

 

Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy, a gdyby ktoś jeszcze chciał się dołączyć,
to skarbona ciągle jest dostępna w Kancelarii PAU.

 

W razie chęci przekazania pieniędzy spoza Krakowa prosimy
o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – uzgodnimy sposób.

 

Będziemy informować o kolejnych etapach akcji.

 

 

 

 

 

Miasto Gospodarz

 


Kraków posiada unikalne walory, na których opiera rozwój gospodarczy oraz wzrost jakości życia. Dysponuje wysokiej jakości kapitałem ludzkim, jest miastem świadomego wyboru miejsca zamieszkania, pracy, nauki, spędzania wolnego czasu dla ludzi wykształconych i kreatywnych.

Ośrodek akademicki, z działającym od ponad 650 lat Uniwersytetem na czele, jest trwale zespolony z miastem i w unikalny sposób buduje niepowtarzalny zasób wiedzy. Nadrzędnym celem jest, by Kraków był nie tylko miastem nowoczesnym, ale i dumnym z historycznego dziedzictwa. By był otwartą, przyjazną i bezpieczną metropolią, tętniącą kulturą.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej i zapoznania się możliwościami, jakie oferuje magiczny Kraków – zakorzeniony w tradycji, uwrażliwiony na codzienność i otwarty na rozwój: https://dlabiznesu.krakow.pl/.

 

 


 

 


 

Jerzy Muzyk, Wiceprezydent Miasta Krakowa, podczas Uroczystego posiedzenia inauguracyjnego

18 października 2022, fot. Piotr Malec

 

Jerzy_Muzyk_01
Jerzy_Muzyk_02
Jerzy_Muzyk_03
Jerzy_Muzyk_04

 


 

List Prezydenta Miasta Krakowa Profesora Jacka Majchrowskiego

czytaj

 

 


 

WIELKI JUBILEUSZ

czytaj wydanie specjalne PAUzy Akademickiej

 

 

 

Kraków. Historyczne miasto patrzące w przyszłość

czytaj artykuł z 612 numeru PAUzy Akademickiej

 

  

Zobacz filmy promocyjne

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Przygotowania do Jubileuszu 150-lecia PAU

Podpisanie umowy sponsorskiej

 

Prof. Jan Ostrowski - Prezes PAU, Jarosław Gracel - Prezes ASTOR

 

Prof. Jan Ostrowski - Prezes PAU, Jarosław Gracel - Prezes ASTOR

 

(fot. ASTOR)

 

 

Sponsor Strategiczny PAU
Złoty Mecenas Jubileuszu 150-lecia PAU

 

 

 

ŚWIAT W OBLICZU NOWYCH WYZWAŃ

Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji jubileuszu 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności
w dniach 18–20 października 2022

 

 

Polska Akademia Umiejętności, od swych początków w r. 1872, była czynnikiem integrującym polskie środowisko akademickie, w imię rozwoju i upowszechniania nauki. Już w czasach zaborów, przełamując ówcześnie bariery, działała w skali ogólnopolskiej (ponad granicami zaborów), sięgając jednocześnie do największych skupisk polskiej diaspory. PAU, reaktywowana w 1989 roku po 35 latach zawieszenia działalności (narzuconego przez władze komunistyczne), prowadzi szeroką działalność w trzech podstawowych kierunkach:
organizuje i wspiera badania naukowe; integruje środowiska naukowe i  przekazuje społeczeństwu wyniki tych badań oraz propaguje związane z nimi postawy.
W roku 2022 mija 150 lat od przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Akademię Umiejętności, dzisiaj noszącą nazwę Polska Akademia Umiejętności.

 

Jubileusz 150-lecia PAU pragniemy uczcić poprzez organizację w dniach 18-20.10.2022 międzynarodowej konferencji pt.: Świat w obliczu nowych wyzwań. W konferencji wezmą udział osoby cieszące się najwyższym autorytetem w różnych dziedzinach nauki, w większości to Członkowie Polskiej Akademii Umiejętności. Przedstawią oni najnowsze osiągnięcia w swoich dyscyplinach, które złożą się na diagnozę dotyczącą stanu społeczeństwa międzynarodowego w sytuacji pandemii, kryzysu ekologicznego i zachwiania tradycyjnych wartości.  W czasie głównej sesji plenarnej 18 października 2022 roku głos zabiorą m.in.: Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce,  Prof. Timothy Garton Ash, Prof. Sir Leszek Borysiewicz, Prof. Magdalena Żernicka-Goetz oraz Pani Laura Spinney. Wydaje się, że obecna sytuacja wymaga wszechstronnej diagnozy i przedstawienia kierunków rozwiązania najważniejszych problemów.

 

W dniach 19-20 października 2022 roku w ramach dalszych obchodów jubileuszu 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności odbędą się panele poświęcone różnej tematyce.