Informacje bieżące    |    Szukaj    |      KONTAKT 

naglowek dzialalnosc


 

Fototeka Lanckorońskich

 

Fototeka Lanckorońskich PAU jest częścią „zbioru fotografii naukowych”, które hrabia Karol Lanckoroński (1848–1933) przekazał Polskiej Akademii Umiejętności w roku 1929. Zbiór ten obejmował wówczas „mniej więcej 60 000 zdjęć […] dzieł sztuki z zakresu architektury, rzeźby i malarstwa, ze specjalnym uwzględnieniem sztuki włoskiej”. W rzeczywistości Fototeka Lanckorońskich PAU liczy obecnie nieco ponad 40 000 oryginalnych odbitek pozytywowych.

Zgodnie z wolą Karola Lanckorońskiego, zbiór ten początkowo został przekazany Stacji Naukowej PAU w Rzymie. Ostatecznie jednak, większa jego część dotarła do Krakowa i znajduje się teraz w gmachu głównym Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej w Krakowie.

W zasobie Fototeki Lanckorońskich PAU znajdują się wyłącznie odbitki pozytywowe. Znaczną ich część stanowią prace najlepszych ówczesnych fotografów oraz najsłynniejszych europejskich wydawnictw i atelier. Tematyka fotografii, oprócz wspomnianych i dominujących dzieł sztuki (od starożytności po wiek XIX), obejmuje także ekspedycje archeologiczne do Azji Mniejszej oraz liczne podróże Karola Lanckorońskiego o charakterze poznawczym. W zasobie nie ma natomiast fotografii rodzinnych ani ukazujących wnętrza pałaców należących do rodziny Lanckorońskich. 

 

Pomimo trwającej inwentaryzacji zasobu, a także jego stopniowej digitalizacji, fotografie bywają eksponowane na wystawach. Do chwili obecnej Fototeka Lanckorońskich PAU prezentowała wybrane fotogramy (względnie ich reprodukcje) na następujących wystawach:

Z Fototeki Lanckorońskich (Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, 2009);

Dziewiętnaście dziewiętnastowiecznych fotografii brytyjskich (Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział w Krakowie, 2010);

Moda w XIX-wiecznym świecie islamu … Fotografie z kolekcji hrabiego Karola Lanckorońskiego (Space Gallery, Kraków, 2013);

Opowieści fotografią pisane (Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, 2013);

Lanckoroński und sein Wien (Stacja Naukowa PAN w Wiedniu, 2013);

Wystawa fotografii historycznej z Fototeki K. Lanckorońskiego (Instytut Polski w Rzymie, 2014);

Rzeźba rzymska na starej fotografii (Space Gallery, Kraków, 2014).

Wybrane fotografie z zasobu Fototeki Lanckorońskich PAU bywają również udostępniane publiczności podczas wystaw organizowanych przez inne instytucje kultury, w tym: Archiwum Nauki PAN i PAU otaz Bibliotekę Naukową PAU i PAN.

Fototeka Lanckorońskich PAU promuje także swój fotograficzny zasób poprzez udział w konferencjach naukowych oraz udostępnianie fotografii jako źródła wiedzy, uczonym do prowadzonych przez nich badań.

Opiekunem Fototeki jest Adam Korczyński (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.