Wydział V Lekarski
Dyrektor | Marek Sanak |
Wicedyrektor | Ryszard Przewłocki |
Sekretarz | Kalina Kawecka-Jaszcz |
Wobec postępu medycyny doświadczalnej i klinicznej, z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego wyodrębniono w 1930 roku Wydział Lekarski.
Członkami jego są lekarze reprezentujący liczne specjalności medycyny klinicznej i podstawowych nauk medycznych oraz biolodzy, których tematyka badawcza ma ścisły związek z naukami medycznymi. Członkami Wydziału są również wybitni naukowcy zagraniczni.
Uczeni ci w laboratoriach oraz klinikach w miejscu zatrudnienia prowadzą badania naukowe w obszarze nauk przedklinicznych oraz w wielu specjalnościach medycyny klinicznej. Rola Wydziału Lekarskiego polega głównie na stwarzaniu odpowiednich warunków do wymiany myśli i tworzenia nowych twórczych idei w gronie naukowców reprezentujących różne dziedziny i specjalności nauk medycznych. Wyniki własnych prac badawczych i ich przeglądowe uogólnienia oraz aktualne osiągnięcia światowej medycyny są przedstawiane w formie wykładów na posiedzeniach wydziałowych , na które zapraszani są również członkowie Wydziału III i IV PAU oraz doktoranci i studenci. Posiedzenia są też dostępne dla szerokiego ogółu zainteresowanych. Wydział jako jednostka PAU zorganizował sympozjum poświęcone 100-leciu odkrycia adrenaliny oraz Sesję Satelitarną VIII Kongresu Polonii Medycznej II Światowego Kongresu Lekarzy Polskich pt.: „Polonia Medyczna dla Nauki w Świecie”.
Dorobek wydawniczy wydziału jest przedstawiony w postaci streszczeń lub pełnych publikacji w wydawnictwach takich jak: Sprawozdania z Czynności i Posiedzeń Polskiej Akademii Umiejętności, Rocznik Polskiej Akademii Umiejętności oraz w Pracach Komisji Historii Nauki w tym w wydawnictwie tej Komisji pt.: „Polscy Twórcy Aparatury Naukowej”. Ponadto PAU jest wydawcą książki prof.. Jana Albrechta pt.: Najczęściej Jestem „ZA” – Wybór recenzji kandydatów do stopnia doktora habilitowanego, tytułu profesora, doktoratu honorowego i Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
W roku 2020 odbyło się posiedzenie Wydziału V Lekarskiego PAU na Platformie Wymiany Naukowej, na którym przedstawiono wykład pt. „Nałóg kokainowy z perspektywy neurobiologa i farmakologa”. Wykład jest dostępny on-line pod adresem https://youtu.be/agEFmQGegKk
W zakresie popularyzacji nauki do 2020 r. odbywały się comiesięczne otwarte spotkania Kawiarni Naukowej PAU, prowadzone przez członka Wydziału Lekarskiego. Od roku 2017, spośród 21 spotkań , 7 dotyczyło tematów medycznych i cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności, aktualnie spotkania te odbywają się na platformie internetowej oraz hybrydowo.
Istotną tematyką posiedzeń naukowych prezentowanych przez członków Wydziału jest aktualny stan wiedzy dotyczący COVID-19.
Od 1998 roku ważną formą aktywności Wydziału jest przyznawanie corocznej nagrody im. Profesora Tadeusza Browicza za wybitne osiągnięcia z zakresu nauk medycznych udokumentowane publikacjami w czasopismach medycznych o zasięgu międzynarodowym. Fundusze na nagrodę Wydział Lekarski pozyskuje od sponsorów.
Wydział V prowadził współpracę w zakresie organizacji posiedzeń naukowo dydaktycznych z Komisją przyrodniczo-medyczną PAU we Wrocławiu, której przewodniczącym był członek Wydziału Lekarskiego. Ponadto Wydział ściśle współpracuje ze Stacją Naukową PAU w Gdańsku oraz Stacją Naukową PAU w Katowicach.