Informacje bieżące    |    Szukaj    |      KONTAKT 

naglowek wydawnictwo


 

 

RAIMO PULLAT

 

ŚWIAT RZECZY
MIESZKAŃCA TALLINNA
W DOBIE OŚWIECENIA

 

Przekład z języka estońskiego
Anna Juga-Szymańska

 

 

Kraków 2018

 


Publikacja dofinansowana przez Fundację Eesti Kultuurkapital 

 

450 stron, oprawa twarda

ISBN 978-83-7676-296-8

 

Tytuł oryginału:
Raimo Pullat, Tallinlase asjademaailm valgustussajandil,
Estopol: Tallinn 2016


Cena brutto: 39,00 zł


Polecamy
Dwa tytuły w promocyjnej cenie!

Raimo Pullat, ŚWIAT RZECZY MIESZKAŃCA TALLINNA W DOBIE OŚWIECENIA
Raimo Pullat, Risto Pullat, MORZE WÓDKI. PRZEMYT SPIRYTUSU NA BAŁTYKU W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM

Cena obu tytułów w pakiecie 65,00 zł

 

Więcej o promocji - kliknij tutaj


 

 


Profesor Raimo Pullat, cieszący się międzynarodowym uznaniem emerytowany profesor Uniwersytetu Tallińskiego, opublikował sporo prac z zakresu historii społecznej i kulturowej, demografii historycznej, historii miast, językoznawstwa i polityki zagranicznej dotyczących Europy Wschodniej i Północnej. Jednak jego naukową grande amore przez lata była, i nadal pozostaje, historia jego ojczystego miasta Tallinna, której poświęcona jest niniejsza książka.
Autor, korzystając ze źródeł pochodzących z Archiwum Miejskiego w Tallinnie, zajmująco opisuje kulturę materialną, czyli świat rzeczy otaczających mieszkańców Tallinna w dobie oświecenia. W XVIII stuleciu, po wojnie północnej i epidemii dżumy, liczba mieszkańców Tallinna ponownie zaczęła rosnąć, poszerzały się granice miasta, budowano nowe fortyfikacje i rozwijała się sieć ulic. Poprawiała się kondycja zdrowotna ludności. Jednocześnie utrzymywał się agrarny charakter miasta. Duże zmiany zachodziły w życiu codziennym ówczesnych tallińczyków, na rynek trafiły nowe rodzaje mebli i niespotykane dotychczas przedmioty użytkowe, sięgano po nieznane  produkty żywnościowe, zmieniały się preferencje czytelników i moda w zakresie ubiorów. Wzrósł popyt na towary luksusowe,  powszechnie sięgano po używki, takie jak kawa, herbata i czekolada czy alkohol i tytoń.
Oprócz opisów codzienności ówczesnych mieszkańców Tallinna czytelnik znajdzie także liczne odniesienia Autora do życia nie tylko w sąsiednich miastach, ale i w metropoliach w Europie Wschodniej, Północnej i Środkowej, w tym w Polsce.
Profesor Raimo Pullat prezentuje w książce szerszy obraz życia w XVIII-wiecznych miastach położonych nad Bałtykiem. W kulturze materialnej ówczesnego mieszkańca Tallinna czytelnik może napotkać wiele przejawów globalizacji.

 

Prof. Raimo Pullat (ur. 1935 w Tallinnie), emerytowany profesor, dr hab. historii i filozofii. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Umiejętności, członek korespondent Rosyjskiej Akademii Nauk im. Piotra I. Doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz Łotewskiej Akademii Nauk. Laureat nagród: im. Stanisława Sawickiego (Instytut Polsko-Skandynawski) oraz Naukowej Rady Bałtyckiej. Odznaczony medalem Akademii Nauk Krajów Bałtyckich za badania nad historią państw regionu Morza Bałtyckiego oraz zacieśnianie stosunków międzynarodowych. Przez 12 lat zajmował się sprawą zwrotu materiałów z Archiwum w Tallinnie, które po wojnie znalazły się w Republice Federalnej Niemiec.
Wieloletni współpracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, a także licznych polskich uniwersytetów i instytutów badawczych. Uhonorowany estońskimi, fińskimi i łotewskimi odznaczeniami państwowymi. Z rąk polskich władz otrzymał: Krzyż Komandorski Orderu Zasługi (2011), Krzyż Oficerski Orderu Zasługi (2005) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi (2001). Poślubił Polkę - Barbarę Pullat-Multańską, która z zawodu jest lekarzem okulistą.


Spis treści