Nagroda Jerzmanowskich 2017 dla profesora Krzysztofa Pendereckiego
Polska Akademia Umiejętności wyłoniła laureata Nagrody Jerzmanowskich na 2017 rok.
Nagrodę otrzymał profesor Krzysztof Penderecki.
Nagroda, której pełna nazwa brzmi: Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, wpisuje się w piękną tradycję PAU i naszego regionu w promowaniu zasług wybitnych Polaków. Województwo Małopolskie jest Partnerem tego wydarzenia.
Przyznawana w latach 1915–1938 Nagroda zyskała wielki prestiż, tak ze względu na wybitnych laureatów, jak i na swoją wysokość. Odnowiona w roku 2009 – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego – staraniem PAU i z jej inicjatywy, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich, a dzięki funduszom Województwa Małopolskiego jako Partnera, ma wyróżniać kandydata, który – zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”. Pierwszą laureatką Nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i innych. Kolejnymi laureatami zostali Jerzy Nowosielski, Maciej Grabski, Adam Bielański, Andrzej Zoll, Jerzy Owsiak, Jerzy Limon, a w 2016 roku – ks. Adam Boniecki.
Tegoroczny laureat, Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent, którego muzyka wzrusza ludzi we wszystkich zakątkach globu, stworzył wielkie dzieło, o niezwykłym wymiarze artystycznym, przekraczające kanony i bariery, rozsławiające Polskę na całym świecie.
Założyciel Lusławickiego arboretum, a w nim Europejskiego Centrum Muzyki, wraz z żoną Elżbietą niestrudzenie animuje polskie życie muzyczne, stanowiąc ideał oraz niezawodne oparcie dla młodzieży artystycznej.
Zawsze gotów stanąć w obronie wolności sztuki i wolności tout court, tak swoją twórczością, jak i autorytetem uznanego reprezentanta polskich i nie tylko polskich twórców kultury, stał się w czasach trudnych nadzieją i wzorem dla całego środowiska polskiej inteligencji twórczej.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 22 maja – jak co roku – na Wawelu.
Relacja z uroczystości - zob. "PAUza Akademicka" nr 386
Fotorelacja
(fot. Bogdan Zimowski)