Nagroda Jerzmanowskich 2018 dla Pani Anny Dymnej
Polska Akademia Umiejętności wyłoniła laureatkę Nagrody Jerzmanowskich na 2018 rok.
Nagrodę otrzymała Pani Anna Dymna.
Nagroda, której pełna nazwa brzmi: Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, wpisuje się w piękną tradycję PAU i naszego regionu w promowaniu zasług wybitnych Polaków. Województwo Małopolskie jest Partnerem tego wydarzenia.
Przyznawana w latach 1915–1938 Nagroda zyskała wielki prestiż, tak ze względu na wybitnych laureatów, jak i na swoją wysokość. Odnowiona w roku 2009 – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego – staraniem PAU i z jej inicjatywy, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich, a dzięki funduszom Województwa Małopolskiego jako Partnera, ma wyróżniać kandydata, który – zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”. Pierwszą laureatką Nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i innych. Kolejnymi laureatami odnowionej Nagrody zostali Jerzy Nowosielski, Maciej Grabski, Adam Bielański, Andrzej Zoll, Jerzy Owsiak, Jerzy Limon, ks. Adam Boniecki, a w 2017 roku – Krzysztof Penderecki.
Tegoroczna laureatka, Anna Dymna, to wybitna artystka, osoba powszechnie szanowana i lubiana. Aktorka, pedagog, inicjatorka i twórca Krakowskiego Salonu Poezji, który znalazł szerokie uznanie i naśladownictwo w wielu innych miastach całej Polski.
Nagroda została przyznana przede wszystkim za działalność humanitarną Anny Dymnej, koncentrującą się na opiece i przywracaniu godności osobom niepełnosprawnym intelektualnie i wykluczonym społecznie. Założona przez Nią fundacja „Mimo wszystko” jest jedną z największych w kraju instytucji charytatywnych. Aktywizuje swoich podopiecznych, integruje ich ze zdrową częścią społeczeństwa, organizuje dla nich warsztaty i festiwale, buduje ośrodki terapeutyczne, wspiera i pomaga w każdy możliwy sposób. Równocześnie uświadamia i przybliża społeczeństwu problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych, oraz zagadnienia opieki nad nimi.
Wręczenie Nagrody odbyło się 21 maja – jak co roku – na Wawelu.
Fotorelacja
(fot. Bogdan Zimowski)