Wydział II Historyczno-Filozoficzny
Dyrektor | Janusz Kruk |
Wicedyrektor | Andrzej Kastory |
Sekretarze | Krzysztof Ożóg Jacek Purchla |
W skład Wydziału wchodzą historycy, archeologowie, filozofowie, prawnicy, socjologowie i etnologowie. Wydział odbywa comiesięczne posiedzenia naukowe, niektóre organizowane wspólnie z Wydziałem I.
Wydział realizuje następujące tematy badawczo-wydawnicze:
1. Źródła do dziejów Władz RP na Uchodźstwie – protokoły z posiedzeń Rady Ministrów (wydano tomy I–VIII) oraz tom suplementów: Dokumenty Rządu RP na Uchodźstwie.
2. Źródła do dziejów dawnej Polski: ukończenie krytycznej reedycji ogromnego dzieła Jana Długosza Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (11 tomów w wersji łacińskiej i tyleż w wersji polskiej), 4 tomy serii Monumenta Poloniae Historica (seria nowa), 4 tomy serii Monumenta Sacra Polonorum, 2 tomy serii Monumenta Poloniae Vaticana.
3. Wydawnictwo akt Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, zapoczątkowane jeszcze przez AU (w latach 1915–1952 ukazały się cztery wielkie tomy), było do roku 2003 kontynuowane (jako nowa seria) przez Polski Instytut Historyczny w Rzymie pod kierunkiem Karoliny Lanckorońskiej (ukazały się 24 tomy); Wydział II kontynuuje tę serię, a Fundacja Lanckorońskich ją finansuje. Dotychczas w PAU ukazało się 12 tomów.
4. Wśród źródeł wydanych przez Wydział II na uwagę zasługują 3 tomy serii Karoliny Grodziskiej Polskie groby (Londynu i Walii).
5. W serii „Rozprawy” Wydział ogłosił od czasu reaktywacji PAU 40 tomów, zarówno w języku polskim, jak też niektóre w językach angielskim i francuskim.
6. Wydział II ma nadto w swoim dorobku szereg wydawnictw pozaseryjnych, w tym zwłaszcza we współpracy z akademiami nauk Austrii, Czech, Grecji, Węgier i Ukrainy.
7. Każdego roku Wydział II urządza sesje naukowe.