Search    |      CONTACT 

naglowek wydawnictwo


 

Polecamy publikację

 

Fontes Historiae Africanae. Series Varia

 

Jan Czekanowski

Dziennik kolumny antropologiczno-etnologicznej
ekspedycji do Afryki Środkowej w latach 1907–1909

Tagebuch der anthropologisch-ethnologischen Kolonne
der Zentralafrikaexpedition in den Jahren 1907–1909

t. 1–2

 

Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2023

 

 

Opracowanie naukowe Joanna Bar, Michał Tymowski
przy współpracy Karoliny Marcinkowskiej i Eugeniusza Rzewuskiego

Przygotowanie dokumentacji fotograficznej Krystyna Muszyńska-Brzezińska


Cena: 90,00 zł (komplet)


LVIII + 1552 strony + wklejka, oprawa twarda

ISBN 978-83-7676-353-8


Dziennik Jana Czekanowskiego jest zapisem badań kolumny antropologicznej wchodzącej w skład interdyscyplinarnej ekspedycji naukowej do Afryki środkowo-wschodniej, zorganizowanej i poprowadzonej przez Adolfa Friedricha, księcia Meklemburgii.
Dotyczy lat 1907–1909. Trasa tej kolumny badawczej biegła przez tereny sześciu współcześnie istniejących państw afrykańskich: Kenii, Ugandy, Tanzanii, Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego (wówczas tereny Niemieckiej Afryki Wschodniej, Brytyjskiej Afryki Wschodniej, Wolnego Państwa Kongo oraz administrowanego przez Brytyjczyków Sudanu). Dziennik był prowadzony przez Czekanowskiego na bieżąco, w przeważającej części w języku niemieckim, znajdują się w nim również obszerne fragmenty pisane w języku francuskim, jedno- oraz kilkuzdaniowe fragmenty w językach polskim i rosyjskim, a także teksty i nazewnictwo w językach lokalnych. Niniejsze wydanie zawiera równolegle tekst oryginalny i tłumaczenie na język polski.

 

Informacje zawarte w Dzienniku były dla Czekanowskiego podstawą do popracowania 5-tomowego dzieła zatytułowanego Forschungen im Nil–Kongo–Zwischengebiet (wyd. 1911–1927), jednak sam Dziennik w oryginalnej postaci i w całości publikowany jest po raz pierwszy.

 

Dopełnieniem tekstu jest album zawierający 35 fotografii. Poza jednym wyjątkiem pochodzą one z prywatnych zbiorów rodziny Czekanowskich i zostały wykonane przez Jana Czekanowskiego podczas jego prac badawczych w Afryce. Towarzyszą im obszerne opisy.