Search    |      CONTACT 

naglowek kontakt

 

Międzynarodowa konferencja naukowa 

Ukraina, Ruś w epoce nowożytnej. Instytucje i elity

 

18-20.11.2015

18-19.11 - Polska Akademia Umiejętności, Duża Aula, ul. Sławkowska 17
20.11 - Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, sala 210, ul. Gołębia 13

 

Organizator: Polska Akademia Umiejętności
Współorganizatorzy: Instytut Historii UJ, Instytut Społeczeństwa Uniwersytetu im. Hrynczenki

 

 

  Program
konferencji
 
  Ukraina 18 20 XI 2015 program  
     
  Informator
edukacyjny
 
  Ukraina 18 20 XI 2015 informator  
     
  Plakat
konferencji
 
  Ukraina 18 20 XI 2015 plakat  
     
  Program panelu
młodych historyków
 
  Ukraina 18 20 XI 2015 panel  
     

 

 

Badania nad Rzeczpospolitą szlachecką prowadzą naukowcy z kilku państw, dla których jest to historia ojczysta. Celowe jest więc organizowanie cyklicznych spotkań z udziałem naukowców tych państw. Taką inicjatywą jest planowana na listopad konferencja pt. „UKRAINA, RUŚ w EPOCE NOWOŻYTNEJ INSTYTUCJE i ELITY”. Ma być ona drugim spotkaniem historyków polskich i ukraińskich w ramach serii sesji naukowych „POLSKO–UKRAIŃSKIE SYMPOZJA EPOKI NOWOŻYTNEJ”. Pierwsze odbyło się w Kijowie 12–13 września 2013 r. na Uniwersytecie imienia Hrinczenki w Kijowie, a w przygotowaniu brał udział także Instytut Historii UJ.

 

W konferencji listopadowej celem będzie omówienie problemów budzących największe zainteresowanie wśród historyków z obu państw. Zostały wybrane panele problemowe, w których polscy i ukraińscy historycy przedstawią efekty swoich badań nad zbliżonymi kwestiami. Dotyczą one spraw ustrojowych, społeczeństwa, religii i kultury oraz Kozaczyzny. Wątkiem przewodnim będą instytucje funkcjonujące na ziemiach ruskich i ukrainnych Rzeczypospolitej. Drugim ważnym aspektem są elity, które odgrywały tam dominującą rolę.

 

Celem konferencji jest podjęcie nowych problemów badawczych, wprowadzenie nowych ustaleń oraz stworzenie możliwości prowadzenia dyskusji naukowej nad podejmowanymi badaniami. W konsekwencji doprowadzenie do lepszego zrozumienia środowiska naukowego w Polsce i na Ukrainie, co przełoży się na lepszą współpracę i powstanie nowych międzynarodowych projektów naukowych. Konferencja ma też cele społeczne i edukacyjne: zapoznanie się pracowników instytucji naukowych i kulturalnych, nauczycieli oraz studentów z dorobkiem naukowców z obu państw zajmujących się epoką nowożytną.