Search    |      CONTACT 

naglowek akademia


Statut i Regulamin w wersji PDF

 

 

REGULAMIN
POLSKIEJ AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI

 

(tekst jednolity uwzględniający wszystkie dotychczasowe zmiany Regulaminu, w tym uchwaloną w czerwcu 2016)

 

 


Rozdział I

Wydziały

(ob. §§ 6, 9-12, 14-16, 22-23 Statutu)

 

§ 1

Wybory Dyrektorów, Wicedyrektorów i Sekretarzy Wydziałów odbywają się na posiedzeniach administracyjnych jesienią, po wyborach Zarządu (§§22 i 23 Statutu).
Kadencja nowych władz Wydziałów rozpoczyna się 1 stycznia roku następnego i trwa trzy lata kalendarzowe do 31 grudnia.
W razie wakatu na stanowisku Dyrektora lub Wicedyrektora przed upływem kadencji, Wydział odbywa wybory uzupełniające lub powierza tymczasowe zastępstwo jednemu z członków krajowych.
Jeśli Dyrektor, zastępujący go Wicedyrektor lub Sekretarz nie mogą pełnić swoich czynności z powodu choroby lub wyjazdu, Wydział może powierzyć ich zastępstwo na ten czas jednemu z członków krajowych.
O dokonaniu wyboru lub tymczasowym poruczeniu czynności Sekretarz Wydziału lub Dyrektor Wydziału zawiadamia Sekretarza Generalnego.

 

§ 2

Wydziały mogą odbywać wspólne posiedzenia.
Nadzwyczajne posiedzenie Wydziału winno być zwołane, jeśli tego zażąda pisemnie co najmniej pięciu członków Wydziału.

 

§ 3

Do obowiązków posiedzeń administracyjnych Wydziału należy – prócz spraw wymienionych w §10 Statutu – wydawanie opinii w sprawach, które Zarząd lub Walne Zgromadzenie odda Wydziałowi do rozważenia.

 

§ 4

Sekretarz Wydziału, w porozumieniu z jego Dyrektorem, układa porządek dzienny posiedzenia Wydziału i wysyła go co najmniej na tydzień przed terminem posiedzenia wszystkim członkom krajowym Wydziału.
Sekretarz Wydziału obowiązany jest – najdalej do dnia 31 maja każdego roku – złożyć na ręce Sekretarza Generalnego pisemne sprawozdanie z czynności Wydziału w ciągu ubiegłego roku (akademickiego).

 

§ 5

Posiedzeniom Wydziałów przewodniczy Dyrektor, Wicedyrektor, Sekretarz lub w razie ich nieobecności najstarszy wiekiem członek Wydziału, o ile wyrazi na to zgodę.
W dyskusji, prócz członków PAU, mogą zabierać głos także inne osoby, uczestniczące w posiedzeniu naukowym za zezwoleniem Dyrektora Wydziału.

 

§ 6

Zgłaszanie prac do Wydziału i stawianie ich na porządku dziennym posiedzeń naukowych określają zwyczaje Wydziału lub jego regulamin.

 

§ 7

Prace, o których mowa w § 9 Statutu, przedstawione i pozytywnie zaopiniowane podczas posiedzeń Wydziałów PAU, są przekazywane do Wydawnictwa PAU.
Ich ostateczne przyjęcie do druku musi być poprzedzone uzyskaniem dwóch pozytywnych recenzji wydawniczych.
Listę publikacji przewidzianych do druku w danym roku ustala Komitet Wydawniczy, złożony z przedstawicieli wszystkich Wydziałów PAU. Publikacja prac uzależniona jest od dostępności środków znajdujących się w dyspozycji Wydawnictwa w danym roku budżetowym.

 

§ 8

Sekretarz Wydziału zawiadamia członków krajowych Wydziału o zgłoszonych w terminie kandydaturach na członków PAU, podając charakterystykę kandydata i listę zgłaszających go członków Wydziału.
Jeśli w czasie wyboru nowych członków zgłoszono więcej kandydatów niż jest wolnych miejsc, dopuszcza się wybory w dwóch turach.
Zarząd Wydziału może podzielić wolne miejsca między poszczególne dyscypliny naukowe, zgodne z przedmiotem prac Wydziału (§ 6 Statutu).
Każdemu członkowi Wydziału przysługuje liczba głosów odpowiadająca liczbie wolnych miejsc w Wydziale. W wypadku oddania większej liczby głosów cały głos członka jest nieważny.
Jeśli w pierwszej turze głosowania któryś z kandydatów otrzyma wymagane ¾ głosów, oddanych przez przynajmniej połowę członków krajowych Wydziału, jego nazwisko umieszczane jest na liście kandydatów przedstawianych Walnemu Zgromadzeniu.
Na karcie do głosowania w drugiej turze umieszcza się nazwiska tych spośród kandydatów, którzy w turze pierwszej uzyskali największą liczbę głosów, w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc. Liczba ta może zostać odpowiednio zwiększona, jeśli dwóch (lub więcej) kandydatów uzyska tę samą największą liczbę głosów.
W drugiej turze głosować można wyłącznie na kandydatów, których wyłoniono w sposób opisany powyżej. Każdemu członkowi krajowemu Wydziału przysługuje liczba głosów odpowiadająca liczbie wolnych miejsc.
W uzasadnionych przypadkach (np. brak możliwości przybycia na zebranie wyborcze) członek Wydziału może w formie pisemnej upoważnić innego członka Wydziału do głosowania w jego zastępstwie. Każdy członek krajowy Wydziału może przyjąć nie więcej niż dwa takie upoważnienia. Upoważnienie powinno być przedstawione przez upoważnionego Sekretarzowi Wydziału przed zebraniem wyborczym.
Zgłoszeni lecz nie wybrani przez Wydział kandydaci nie stają się automatycznie kandydatami na rok przyszły.

 

§ 9

Kandydaturę zgłoszoną na Wydziale uważa się za cofniętą, jeśli przed głosowaniem na nią wykreślą swoje podpisy członkowie, którzy ją podpisali, tak iż zabraknie koniecznej liczby podpisów; jednak na posiedzeniu administracyjnym liczba podpisów może być uzupełniona, a wtedy nad kandydatem przeprowadza się głosowanie.

 

§ 10

W czasie wiosennego Walnego Zgromadzenia Sekretarz Wydziału (lub członek wyznaczony przez Zarząd Wydziału) uzasadnia kandydatury przedstawiane przez Wydział.
Na Walnym Zgromadzeniu, podczas którego dokonywane są wybory, nie dopuszcza się dyskusji nad zgłoszonymi kandydatami.

 

§ 11

W ramach niniejszego Regulaminu każdy Wydział uchwalić może swój regulamin wewnętrzny.

 

 

Rozdział II

Zarząd i Rada

(ob. §§ 19-21 Statutu)

 

§ 12

Prezes może bez uprzedniej uchwały Zarządu prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności PAU.
W razie nieobecności Prezesa i Wiceprezesa czynności Prezesa pełni Sekretarz Generalny lub Delegat Walnego Zgromadzenia, a pod ich nieobecność najstarszy wiekiem Dyrektor Wydziału, o ile wyrazi na to zgodę.

 

§ 13

Uchwały Zarządu są konieczne w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności PAU, a także w sprawach nieprzekraczających zakresu zwykłych czynności, jeśli przed przeprowadzeniem takiej czynności przez Prezesa choćby jeden z pozostałych członków Zarządu domagał się podjęcia uchwały.
Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes lub, z upoważnienia Prezesa, Sekretarz Generalny przynajmniej dwa razy w miesiącu, z wyjątkiem lipca i sierpnia, w stale oznaczony dzień.
Sprawy nagłe, niezależnie od ich charakteru, może załatwiać Sekretarz Generalny po uprzednim porozumieniu się – o ile to możliwe – z Prezesem; o ich załatwieniu powiadamia Zarząd na najbliższym posiedzeniu.

 

§ 14

Do ważności uchwał Zarządu potrzebna jest obecność przynajmniej trzech członków Zarządu, w tym Prezesa lub Sekretarza Generalnego. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów.

 

§ 15

Sekretarz Generalny może za zgodą Zarządu lub Rady przekazać niektóre sprawy do stałego załatwiania Delegatowi Walnego Zgromadzenia, który informuje Sekretarza Generalnego o ich toku i przedstawia je Zarządowi.

 

§ 16

Sekretarz Generalny może oddawać niektóre sprawy do rozpoznania i zreferowania jednemu z członków Zarządu (lub innemu członkowi Akademii), w celu ich dokładniejszego przygotowania na posiedzenie Zarządu, Rady lub na Walne Zgromadzenie.

 

§ 17

W razie nieobecności Sekretarza Generalnego i Delegata Walnego Zgromadzenia zastępuje Sekretarza jeden z członków Zarządu lub Rady.

 

§ 18

Zarząd może przekazać pewne czynności administracyjne lub gospodarcze do załatwienia ściślejszej komisji, oznaczywszy jej skład i zadania.

 

§ 19

Rada PAU zbiera się, ilekroć zachodzi taka potrzeba, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc, z wyjątkiem lipca i sierpnia. Posiedzenie Rady PAU zwołuje Prezes lub z upoważnienia Prezesa Sekretarz Generalny.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków.

 

 

Rozdział III

Walne Zgromadzenie

(ob. §§ 7 i 17-18 Statutu)

 

§ 20

W celu przeprowadzenia wyborów Zarządu PAU stosuje się następującą procedurę:
Najpóźniej w styczniu roku, w którym Zarząd PAU kończy kadencję, Wydziały wyłaniają komisję (po jednej osobie z każdego Wydziału) do przygotowania wyborów. Na pierwszym posiedzeniu Komisji, zwołanym przez urzędujące władze PAU, wybiera ona swego przewodniczącego. Z kolei Komisja zwraca się w ciągu lutego odpowiednim pismem do wszystkich członków krajowych PAU: czynnych i korespondentów, z informacją o przygotowywanych wyborach władz. W załączeniu do pisma Komisji Kancelaria PAU wysyła wyciąg z Regulaminu dotyczący procedury wyborczej.
Uprawnienie do zgłaszania kandydatów na poszczególne stanowiska w Zarządzie PAU (Prezesa, Wiceprezesów, Sekretarza Generalnego, Delegata Walnego Zgromadzenia) oraz do Komisji Rewizyjnej przysługuje zarówno członkom czynnym, jak też korespondentom. Zgłoszenia na pojedyncze lub więcej stanowisk dokonują członkowie w liczbie przynajmniej pięciu, co oznacza, że porozumiewają się w tej sprawie między sobą i zapytują o zgodę kandydata lub kandydatów. Zgłoszenie ma postać pisemną i zawiera podpisy wszystkich zgłaszających. Jest ono adresowane do przewodniczącego Komisji Wyborczej. Termin zgłaszania kandydatów upływa 30 kwietnia (rozstrzyga data stempla pocztowego). Kancelaria powiadamia wszystkich członków PAU o zgłoszonych kandydatach.
Po zebraniu zgłoszeń Komisja sporządza listę kandydatów, Komisji przysługuje również prawo zgłaszania kandydatów.
Wybory Zarządu odbywają się na letnim Walnym Zgromadzeniu PAU, a głosowanie ma charakter tajny.
Gdyby żaden ze zgłoszonych kandydatów na dane stanowisko nie uzyskał wymaganej większości, wówczas Walne Zgromadzenie może wyłonić nowego kandydata lub kandydatów, zachowując tryb zgłaszania przez pięciu członków.

 

§ 21

Kadencja nowego Zarządu rozpoczyna się 1 września. Gdyby – ze względu na brak quorum (§ 7 Statutu) – nie udało się przeprowadzić wyborów władz na letnim Walnym Zgromadzeniu, wówczas kadencja urzędujących władz przedłuża się do 15 października. W tym czasie Komisja Wyborcza przeprowadzi wybory uzupełniające nowych władz w trybie korespondencyjnym, przy zapewnieniu bezwzględnej tajności.

 

§ 22

Członkowie krajowi otrzymują zaproszenia na Walne Zgromadzenie, wraz z porządkiem dziennym, najmniej na 10 dni przed posiedzeniem.
Członkowie zagraniczni otrzymują te zaproszenia, jeśli powiadomili Biuro PAU, iż chcą być zapraszani, lub aktualnie przebywają w Polsce.

 

§ 23

Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większoś¬cią głosów oddanych, z wyjątkiem wyboru członków (§ 18 Statutu), zmiany Statutu (§ 30 Statutu) i zmiany Regulaminu (§ 31 Statutu).

 

§ 24

We wszystkich sprawach osobowych przewodniczący zarządza głosowanie tajne. W innych sprawach może Walne Zgromadzenie uchwalić głosowanie tajne na żądanie trzech członków.

 

§ 25

Wyniki wyborów na Walnym Zgromadzeniu (§18 Statutu) ogłasza się publicznie, bez liczbowych wyników głosowania i bez ogłaszania nazwisk kandydatów, którzy nie zostali wybrani.

 

§ 26

O przeprowadzeniu głosowania pisemnego drogą korespondencyjną decyduje Zarząd.
W takim przypadku Zarząd wysyła do każdego członka projekt uchwały oraz opieczętowaną kartę do głosowania, wskazując jednocześnie termin nadsyłania głosów, nie krótszy niż 2 tygodnie od dnia wysłania zawiadomienia.
Głosowania dokonuje się przez zaznaczenie na karcie do głosowania odpowiedzi: „tak”, „nie” lub „wstrzymujący się”.
Nadesłane głosy uważa się za oddane, jeżeli zostaną złożone w Kancelarii przed wyznaczonym terminem lub noszą datę stempla pocztowego nieprzekraczającą terminu nadsyłania głosów wyznaczonego przez Zarząd. Cofnięcie lub zmiana oddanego głosu są bezskuteczne.
Karty do głosowania złożone w Kancelarii po wyznaczonym terminie, karty z niezakreśloną lub zakreśloną więcej niż jedną odpowiedzią, jak również karty z dopisanym warunkiem lub zgłoszoną poprawką uznaje się za głosy nieważne.
Przeliczenia głosów dokonuje Zarząd lub upoważniona przez Zarząd komisja, najwcześniej po tygodniu od wyznaczonego terminu głosowania i nie później niż trzy tygodnie po upływie tego terminu. Głosy ważnie oddane, ale dostarczone do siedziby PAU po sporządzeniu protokołu głosowania, nie są brane pod uwagę. Z przeliczenia głosów spisuje się protokół, który podpisuje Prezes lub przewodniczący wyznaczonej przez Zarząd komisji. W protokole umieszcza się stwierdzenie o przyjęciu lub odrzuceniu uchwały.
Zarząd udziela informacji o wynikach głosowania każdemu członkowi PAU na jego indywidualny wniosek.

 

§ 27

W celu zachowania tajności głosowania korespondencyjnego, tam gdzie jest ono wymagane, stosuje się następującą procedurę:
Kancelaria PAU rozsyła do członków zestawy do głosowania składające się z: karty do głosowania, koperty zwrotnej, zaadresowanej na Kancelarię PAU i opatrzonej nazwiskiem głosującego, oraz mniejszej czystej koperty firmowej PAU.
Głosujący winien po wyrażeniu swego votum włożyć kartę do głosowania do czystej koperty, zakleić ją i tę włożyć z kolei do zaadresowanej koperty zwrotnej.
Kancelaria otwiera kopertę zewnętrzną, odnotowuje osobę głosującą i czyste koperty z głosami odkłada do dyspozycji Komisji Wyborczej. Koperty zwrotne są również zachowywane, co pozwala na ewentualne sprawdzenie, którzy członkowie brali udział w głosowaniu. Po zakończeniu procedury przez spisanie protokołu, koperty te mogą być zniszczone.

 

 

Rozdział IV

Komisje i Komitety

(ob. §§ 12 i 24 Statutu)

 

§ 28

Do zadań Komisji należy:
a) występowanie z inicjatywą nowych zamierzeń naukowych i organizowanie prac zbiorowych;
b) dbałość o właściwy poziom publikacji Komisji, w tym proponowanie recenzentów;
c) organizowanie wykładów, sesji, konferencji naukowych oraz prezentacji twórczości artystycznej;
d) gromadzenie i opracowywanie zbiorów naukowych;
e) załatwianie spraw wskazanych przez Zarząd lub Wydział.

 

§ 29

Komisja, jako wewnętrzny organ PAU, nie może występować na zewnątrz; w szczególności nie może bez upoważnienia Zarządu prowadzić na własną rękę wymiany wydawnictw. Otrzymane przez nią dary są własnością całej PAU.

 

§ 30

Propozycje wyboru nowych członków Komisji muszą być należycie uzasadnione. Wnioskodawcy przedstawiają je pisemnie. Wniosek winien zawierać charakterystykę działalności naukowej lub artystycznej kandydata oraz wykaz jego najważniejszych publikacji.

 

§ 31

Członkowie wybrani przez Komisję:
a) biorą udział w dyskusjach na posiedzeniach administracyjnych i naukowych Komisji;
b) mogą proponować nowych członków Komisji;
c) otrzymują bezpłatnie publikacje Komisji;
d) mogą korzystać z biblioteki i innych zbiorów PAU w ramach jej regulaminów.

 

§ 32

Członkowie wybrani przez Komisję powinni popierać zadania Komisji przede wszystkim przez:
a) branie czynnego udziału w jej pracach;
b) troskę o gromadzenie materiałów;
c) wykonywanie zaleceń Zarządu.

 

§ 33

W miastach polskich, w których mieszka odpowiednia liczba członków PAU, mogą być tworzone Komisje lub oddziały Komisji. Wybory władz takich Komisji odbywają się zgodnie z § 24 Statutu.

 

§ 34

Komisje lub ich oddziały mogą w razie potrzeby tworzyć specjalne sekcje; sekcja wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego, a ten dobiera sobie spośród nich Sekretarza.

 

§ 35

Bezpośrednią władzą Komisji jest Zarząd Komisji, w skład którego wchodzą: Przewodniczący Komisji i jego Zastępca oraz Sekretarz Komisji. Skład Zarządu Komisji może być rozszerzony o drugiego Zastępcę Przewodniczącego oraz o Zastępcę Sekretarza.

 

§ 36

Posiedzenia Komisji i Komitetu zwołuje w miarę potrzeby Przewodniczący Komisji, którego głos rozstrzyga w razie równości głosów.

 

§ 37

W sprawach ważniejszych, dotyczących także oddziałów w innych miastach, mogą być zapraszani na posiedzenia Zarządu Komisji przewodniczący odnośnego oddziału lub też wszystkich oddziałów

 

§ 38

Sekretarz Komisji:
a) prowadzi jej czynności biurowe;
b) jest stałym pomocnikiem Przewodniczącego Komisji;
c) jest Pełnomocnikiem do spraw wydawniczych, o ile Komisja nie powierzy tego obowiązku innej osobie.

 

§ 39

Sekretarz Komisji sporządza pisemne sprawozdanie roczne, w cyklu roku akademickiego, z czynności i prac Komisji.

 

§ 40

Komisje odbywają posiedzenia naukowe i administracyjne.

 

§ 41

W wydawnictwach Komisji ukazują się:
a) prace oryginalne; jeśli publikowane są w języku polskim, winny być zaopatrzone w krótkie streszczenie w języku obcym;
b) wydawnictwa źródeł i materiałów;
c) sprawozdania z działalności lub protokoły z posiedzeń Komisji.

 

§ 42

Za prawidłowy bieg wydawnictw i ich staranną korektę odpowiedzialny jest Sekretarz Komisji. W kwestii wysokości nakładu porozumiewa się on z Sekretarzem właściwego Wydziału i Sekretarzem Generalnym PAU lub innym członkiem Zarządu PAU odpowiedzialnym za wydawnictwa.
Wprowadzenie nowego typu wydawnictw, zmiana istniejących w zakresie tytułu, formatu, nakładu itp. wymagają zatwierdzenia ze strony właściwego Wydziału oraz Zarządu PAU.
Autorzy i wydawcy nie mogą bez pozwolenia Zarządu zamieszczać żadnych dedykacji.

 

§ 43

Komisja może wspierać finansowo badania naukowe, o ile są one przewidziane w budżecie Komisji lub jeżeli Komisja uzyska na nie fundusze zewnętrzne.
Wsparcie może być udzielane nie tylko członkom Komisji, lecz także innym osobom, zasłużonym w pracy naukowej. Odpowiednio uzasadnione wnioski o wsparcie należy kierować na ręce Przewodniczącego Komisji. Materiały naukowe, powstałe w wyniku takiego wsparcia, należy złożyć w zbiorach PAU.

 

§ 44

Komisja może uchwalić własny regulamin, oparty na Statucie PAU oraz na niniejszym Regulaminie. Regulamin ten podlega zatwierdzeniu przez Radę PAU.

 

§ 45

Na wniosek Zarządu PAU lub jej Wydziału Rada PAU może powoływać do życia Komitety stałe lub czasowe dla ściśle określonych zadań. Członkami takich Komitetów mogą być członkowie PAU oraz osoby spoza jej grona. Przewodniczącego i Sekretarza Komitetów wyznacza Zarząd lub Wydział. Regulaminy Komitetów zatwierdza Rada PAU.

 

 

Rozdział V

Stacje Naukowe i Stowarzyszenia Filialne

 

§ 46

Stosownie do § 4 Statutu, PAU może tworzyć stacje naukowe krajowe i zagraniczne, mające na celu wykonywanie niektórych funkcji PAU poza jej siedzibą.

 

§ 47

PAU tworzy swoje stacje naukowe na mocy uchwały Rady PAU, przy czym utworzenie stacji zagranicznej wymaga uprzedniego zasięgnięcia opinii Walnego Zgromadzenia PAU i uzyskania zgody Prezydenta RP.

 

§ 48

Stacje naukowe krajowe działają pod bezpośrednią opieką członków lub członka PAU, zamieszkałych w rejonie działania tychże stacji.

 

§ 49

Stacje naukowe zagraniczne służą przede wszystkim ułatwieniu stypendystom PAU pracy naukowej za granicą.

 

§ 50

Rada PAU, na wniosek Zarządu, powołuje i odwołuje kierownika stacji.

 

§ 51

Rada PAU, na wniosek Zarządu, uchwala budżet stacji oraz regulamin jej działania.

 

§ 52

Stacja naukowa PAU, składa raz w roku, w cyklu roku akademickiego, sprawozdanie ze swojej działalności; sprawozdanie to ukazuje się w Roczniku PAU.

 

§ 53

Niezależnie od stacji naukowych opisanych w §§ 46-52 niniejszego regulaminu, status stacji naukowej PAU lub stowarzyszenia filialnego PAU może uzyskać stowarzyszenie polonijne, które zadeklaruje gotowość do pełnienia takiej roli i przedstawi swój statut. Do takiego stowarzyszenia nie odnoszą się §§ 46-52 regulaminu.

 

§ 54

Stowarzyszenie polonijne o statusie stacji naukowej PAU, lub o charakterze filialnym PAU, nie otrzymuje od PAU środków finansowych na swoją działalność, może natomiast liczyć na inne formy wsparcia, jak m.in. wspólne organizowanie imprez naukowych i kulturalnych, delegowanie prelegentów, druk książek itp.

 

§ 55

Decyzję o nadaniu stowarzyszeniu polonijnemu statusu stacji naukowej PAU, lub stowarzyszenia filialnego PAU, podejmuje, na wniosek tegoż stowarzyszenia polonijnego, Rada PAU, o czym powiadamia Prezydenta RP. Rada PAU może też, w okolicznościach szczególnych, z takiej decyzji się wycofać.

 

§ 56

Stowarzyszenie polonijne, które przyjęło status stacji naukowej PAU, lub stowarzyszenia filialnego PAU, składa na ręce Sekretarza Generalnego PAU raz w roku, w cyklu roku akademickiego, sprawozdanie ze swojej działalności, które ukazuje się w Roczniku PAU. 

 

 

Rozdział VI

Muzea

 

1. Zbiory archeologiczne, stanowiące dawniej Muzeum Archeologiczne PAU, stały się w 1953 r. zaczynem obecnego Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Tablica pamiątkowa w budynku tego Muzeum przy ul. Senackiej 3 przypomina zwiedzającym wkład PAU w tę placówkę, utrzymywaną ze środków samorządowych województwa małopolskiego.
2. Zbiory dawnego Muzeum Fizjograficznego PAU zostały przejęte, po zawieszeniu działalności PAU w 1952 r., przez PAN. Znajdują się jako depozyt w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, w Instytucie Nauk Geologicznych PAN i w Instytucie Botaniki im. Władysława Szefera PAN.
3. Zbiory przekazane Muzeum Narodowemu w Krakowie pozostają w depozycie tego Muzeum.

 

 

Rozdział VII

Biblioteki

 

I. Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie

 

§ 57

Na podstawie porozumienia, zawartego 20 października 1999 pomiędzy PAN i PAU, powstała placówka o nazwie: Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie.

 

§ 58

Siedzibą Biblioteki Naukowej PAU i PAN, zwanej dalej Biblioteką, jest Kraków.
Biblioteka składa się z następujących jednostek organizacyjnych:
•  Działu gromadzenia i uzupełniania zbiorów;
•  Działu opracowywania druków;
•  Działu udostępniania, przechowywania i konserwacji zbiorów;
•  Pracowni reprograficznej;
•  Zbiorów specjalnych;
•  Zbiorów graficznych, zwanych Gabinetem Rycin.

 

§ 59

1. Księgozbiór Biblioteki stanowią:
a) zbiory biblioteczne, które do 31 grudnia 1952 były własnością PAU i zostały przekazane PAN na mocy uchwały nr 1167/52 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1952, w oparciu o protokół zdawczo-odbiorczy z dnia 9 kwietnia 1953;
b) zbiory biblioteczne PAN, kompletowane od 1 stycznia 1953 do 20 października 1999, oddane Bibliotece zgodnie z brzmieniem §2, ustęp 2, porozumienia, wspomnianego wyżej w § 57 niniejszego Regulaminu;
c) zbiory biblioteczne, przyrastające od dnia podpisania porozumienia z 20 października 1999.
2. Zasób i wyposażenie Biblioteki stanowią:
a) rękopisy, mapy, zbiory rycin, obrazy, meble i urządzenia biblioteczne, które były własnością PAU i zostały przekazane PAN na mocy uchwały Rady Ministrów, przytoczonej w ustępie 1, punkt a) niniejszego paragrafu;
b) zbiory, meble i urządzenia biblioteczne, gromadzone przez PAN począwszy od 1 stycznia 1953, oddane Bibliotece zgodnie z brzmieniem §2, ustęp 2 porozumienia wspomnianego w § 57 niniejszego Regulaminu;
c) zbiory, meble i urządzenia biblioteczne, gromadzone od dnia podpisania porozumienia z 20 października 1999.

 

§ 60

Biblioteka rozwija się i pomnaża przede wszystkim przez:
a) kupno;
b) dary;
c) wydawnictwa własne PAU;
d) wydawnictwa obce, otrzymywane w drodze wymiany za publikacje PAU.


§ 61

Biblioteka udostępnia swój księgozbiór i zasoby członkom PAU i PAN oraz innym osobom naukowo pracującym, z zachowaniem przepisów o udostępnianiu zbiorów.
Biblioteka kontynuuje wymianę biblioteczną, prowadzoną przez PAU do 1952 roku, a przez Bibliotekę PAN w Krakowie w latach 1953-1999.

 

§ 62

Biblioteka prowadzona jest przez PAU zgodnie ze Statutem PAU, Ordynacją Biblioteki oraz przepisami ogólnymi dotyczącymi bibliotek, w szczególności normami dotyczącymi narodowego zasobu bibliotecznego: ustawy z 27 czerwca 1997 r. (Dz.U. 1997, Nr 85, poz. 539), rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z 24 listopada 1998 r. w sprawie ustalenia wykazu bibliotek, których zbiory tworzą narodowy zasób biblioteczny, określenia organizacji tego zasobu oraz zasad i zakresu jego szczególnej ochrony (Dz.U. 1998, Nr 146, poz. 955), wreszcie zgodnie z postanowieniami porozumienia z 20 października 1999 r. między PAN i PAU.
Zasady działania Biblioteki, z uwzględnieniem szczególnej ochrony narodowego zasobu bibliotecznego, zakres jej zadań, strukturę organizacyjną, a także szczegółowe zasady udostępniania zbiorów określa Ordynacja Biblioteki. Zostaje ona dostosowana do Statutu i Regulaminu PAU, a także do przepisów porozumienia z 20 października 1999 r. między PAN i PAU.

 

§ 63

Organami Biblioteki są:
a) Rada Naukowa;
b) Dyrektor;
c) Kolegium.

 

§ 64

1. Rada Naukowa, zwana dalej Radą:
a) sprawuje nadzór merytoryczny nad działalnością Biblioteki;
b) inicjuje badania naukowe i ocenia poziom wydawnictw Biblioteki;
c) opiniuje projekt budżetu Biblioteki;
d) zatwierdza sprawozdania z działalności Biblioteki;
e) opiniuje kandydatury na stanowisko jej Dyrektora;
f) uchwala regulamin oraz szczegółowe zasady udostępniania zbiorów, o których mowa w § 59.
2. W skład Rady wchodzi 20 członków reprezentujących środowisko naukowe, mianowicie:
a) 10 członków powołanych przez PAU (w tym Sekretarz Generalny lub inny członek Zarządu PAU, delegowany przez Zarząd, oraz Dyrektor Biblioteki);
b) 10 członków powołanych przez PAN.
Zgodnie z tym parytetem powoływani będą do Rady nowi członkowie, w razie wygaśnięcia mandatu.
3. Kadencja Rady trwa 4 lata.
4. W posiedzeniach Rady uczestniczyć mogą z głosem doradczym: Wicedyrektor Biblioteki, główny księgowy, oraz osoby imiennie zaproszone.
5. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego, jego Zastępcę i Sekretarza.
6. Posiedzenia Rady są protokołowane.
7. Rada może uchwalić swój regulamin.

 

§ 65

Dyrektora Biblioteki powołuje Prezes PAU, po zasięgnięciu opinii Rady. Wicedyrektora Biblioteki powołuje Sekretarz Generalny PAU, po zasięgnięciu opinii Dyrektora; na wniosek Dyrektora zatrudnia on pracowników Biblioteki.
Dyrektor kieruje Biblioteką, reprezentuje ją na zewnątrz i jest przełożonym pracowników Biblioteki. Zadania swoje wykonywać może przy pomocy Wicedyrektora. Do obowiązków Dyrektora należą:
a) prowadzenie Biblioteki według zasad nauki bibliotekarskiej oraz opieka nad księgozbiorem, zasobami i wyposażeniem Biblioteki;
b) nadzór organizacyjny i naukowy nad pracownikami Biblioteki oraz prowadzenie polityki kadrowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
c) rozporządzanie budżetem przyznanym na cele Biblioteki;
d) czynienie kosztowniejszych nabytków, na polecenia Zarządu PAU bądź w porozumieniu z Radą albo innymi bibliotekami;
e) czuwanie nad przestrzeganiem regulaminu oraz szczegółowych zasad udostępniania zbiorów;
f) przedstawianie rocznego sprawozdania Radzie.

 

§ 66

Kolegium Biblioteki, jako organ pomocniczy i doradczy Dyrektora, składa się z Dyrektora, Wicedyrektora, kierowników jednostek organizacyjnych Biblioteki, wymienionych w § 58, oraz przedstawiciela organizacji związkowej.

 

§ 67

Pracownicy Biblioteki PAU i PAN w Krakowie są pracownikami PAU.

 

§ 68

Budżet Biblioteki ustala corocznie Zarząd PAU ze środków przyznanych do dyspozycji PAU, po zasięgnięciu opinii Rady.
Nadzór nad wykonywaniem budżetu należy do obowiązków Dyrektora i Wicedyrektora.

 

§ 69

Ordynacja Biblioteki oraz szczegółowe zasady udostępniania zbiorów, uchwalone przez Radę, obowiązują w równej mierze członków PAU i PAN, jak wszystkie inne osoby korzystające z księgozbioru i zasobów Biblioteki oraz osoby zatrudnione w PAU.

 

§ 70

Przekazanie zasobów Biblioteki osobom trzecim w części lub w całości, zmiana nazwy, siedziby i charakteru Biblioteki wymaga zgodnego oświadczenia woli PAU i PAN.

 

 

II. Biblioteka Polska w Paryżu

 

§ 71

Polska Akademia Umiejętności jest właścicielką Biblioteki Polskiej w Paryżu (budynku nr 6, Quai d’Orleans i zbiorów zgromadzonych do 1945 roku), utworzonej w 1838 r. przez Wielką Emigrację polską i przekazanej Akademii Umiejętności w 1893 r. przez Towarzystwo Historyczno-Literackie za zgodą najwyższych władz państwowych francuskich i austriackich.
Biblioteka jest finansowana częściowo przez PAU ze środków na działalność statutową i zarządzana przez Towarzystwo Historyczno-Literackie na mocy porozumienia z PAU.

 

 

III. Biblioteka Rozdolska Lanckorońskich

 

§ 72

Biblioteka Rozdolska Lanckorońskich, stanowiąca wyselekcjonowany zbiór druków staropolskich, przekazana na własność PAU przez Karolinę Lanckorońską w 1977 r., działa jako księgozbiór wyodrębniony o własnej nazwie i nie może być nigdy włączona ani do Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, ani do żadnej innej Biblioteki.

 

 

Rozdział VIII

Archiwum Nauki

 

§ 73

Archiwum Nauki, zwane Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, powstało na podstawie porozumienia PAU i PAN z 3 kwietnia 2002. Jest jednostką wspólną obu Akademii, usytuowaną w strukturze Oddziału PAN w Krakowie.

 

§ 74

Podstawą działania Archiwum jest Statut, opracowany w oparciu o wyszczególnione w nim przepisy, uchwalony przez Radę Naukową Archiwum i zatwierdzony przez Władze PAN.

 

§ 75

Siedzibą Archiwum Nauki jest Kraków.
Terenem działania Archiwum Nauki jest Rzeczpospolita Polska.
Archiwum Nauki używa pieczęci podłużnej z napisem: „Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie”.

 

§ 76

Zadania Archiwum, wynikające z Ustawy o narodowym zasobie archiwalnym, szczegółowo określa Statut Archiwum.

 

§ 77

Zasób Archiwum Nauki stanowią materiały archiwalne:
a) należące do państwowego zasobu archiwalnego, zgodnie z dokumentem powierzenia z dnia 6 marca 2002, wydanym przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, znak WOU-56-1/02;
b) należące do niepaństwowego zasobu archiwalnego, stanowiące własność PAU.

 

§ 78

Organami Archiwum Nauki są:
a) Rada Naukowa;
b) Dyrektor;
c) w razie potrzeby Dyrektor może utworzyć stanowisko swego Zastępcy.
Skład Rady Naukowej, powoływanej w połowie przez PAN i w połowie przez PAU, jej kadencję, organizację wewnętrzną oraz zadania określa Statut Archiwum Nauki.
Prezes Oddziału PAN w Krakowie mianuje Dyrektora Archiwum Nauki spośród kandydatów, wyłonionych i zaopiniowanych przez Radę Naukową. Kompetencje i obowiązki Dyrektora określa Statut Archiwum Nauki.

 

§ 79

Udział rzeczowy PAU w funkcjonowaniu Archiwum określa porozumienie między PAU i PAN.
Jeżeli PAU utrzymuje w Archiwum własnych finansowanych przez nią pracowników, to podlegają oni PAU pod względem administracyjnym, praw pracowniczych, socjalnych itp., natomiast Dyrekcji Archiwum pod względem merytorycznym.

 

 

Rozdział IX

Stosunki międzynarodowe

 

§ 80

PAU prowadzi współpracę zagraniczną:
a) w ramach organizacji międzynarodowych, w których jest zrzeszona, w szczególności Union Académique Internationale i All European Academies;
b) w ramach umów z Akademiami zagranicznymi oraz z innymi instytucjami naukowymi lub instytucjami kultury;
c) w ramach umów międzypaństwowych o współpracy kulturalnej i naukowej.

 

§ 81

Nad współpracą zagraniczną czuwa Rada PAU, która powołuje w tym celu Pełnomocnika generalnego. Rada PAU może również powoływać Pełnomocników specjalnych do współpracy z jednym krajem, z pewną grupą krajów lub z organizacją międzynarodową.

 

§ 82

Przedmiot i zakres współpracy zagranicznej określają:
a) deklaracje Pełnomocnika PAU, złożone w imieniu Rady PAU przez Pełnomocnika w ciałach międzynarodowych, w których PAU jest zrzeszona;
b) umowy z poszczególnymi akademiami partnerskimi lub innymi instytucjami naukowymi;
c) porozumienia z odpowiednimi instytucjami naukowymi w ramach umów międzypaństwowych o współpracy kulturalnej i naukowej.

 

§ 83

Koszty współpracy zagranicznej PAU pokrywane są ze środków na działalność statutową, chyba że znajdą się inne środki na ten cel przeznaczone.

 

 

Rozdział X

Wydawnictwa

 

§ 84

Stałymi wydawnictwami PAU są:
a) Rocznik PAU, dający obraz całej działalności PAU, przygotowywany pod nadzorem Sekretarza Generalnego;
b) Wykłady PAU, wygłaszane przez członków PAU przy różnych okazjach, niebędące rozprawami naukowymi;
c) tygodnik internetowy PAUza Akademicka, publikujący artykuły dotyczące spraw nauki, środowisk naukowych i kultury;
d) czasopisma naukowe, których wydawcą lub współwydawcą jest PAU.

 

§ 85

Komitet Wydawniczy, składający się z przedstawicieli wszystkich Wydziałów, powoływany jest przez Radę PAU na trzy lata.

 

§ 86

Wydawnictwo PAU przyjmuje do publikacji na podstawie decyzji Komitetu Wydawniczego prace, o których mowa w § 7 oraz w § 28 pkt. b) Regulaminu. Publikacja prac uzależniona jest od dostępności środków znajdujących się w dyspozycji Wydawnictwa w danym roku budżetowym.

 

§ 87

PAU może wydawać prace naukowe ze środków własnych na działalność statutową, ze środków na wykonywane w jej ramach granty, z dotacji specjalnych lub w ramach współpracy z innymi instytucjami naukowymi, krajowymi i zagranicznymi; w tym ostatnim wypadku udział uczestniczących w wydawnictwie stron powinien być należycie uwidoczniony, a nakład podzielony proporcjonalnie do wniesionego wkładu finansowego, chyba że umowa o wspólnym wydawnictwie stanowi inaczej.

 

§ 88

Za prace publikowane w Wydawnictwie PAU oraz recenzje tych prac honoraria nie są wypłacane. Przepis ten nie dotyczy wydawnictw finansowanych ze środków pochodzących spoza PAU.

 

§ 89

Członkowie krajowi, zagraniczni i honorowi PAU otrzymują wybrane przez siebie wydawnictwa PAU podczas Zgromadzeń Ogólnych i Uroczystych Posiedzeń Naukowych PAU.
Zarząd może postanowić, którym osobom należy wysyłać wybrane wydawnictwa PAU.

 

 

Rozdział XI

Biuro PAU

 

§ 90

Biuro PAU podlega Sekretarzowi Generalnemu. Pracą Biura kieruje jego Dyrektor.
Biuro składa się z następujących jednostek organizacyjnych:
•  Kancelaria;
•  Wydawnictwo;
•  Księgowość.

 

§ 91

Dyrektora Biura mianuje Zarząd, pozostałych pracowników – Sekretarz Generalny na wniosek Dyrektora Biura.

 

§ 92

Dyrektor Biura prowadzi Biuro i kieruje pracą jego personelu, czuwa nad majątkiem ruchomym PAU o wartości zabytkowej, przygotowuje wnioski i rozliczenia finansowe, opracowuje propozycje budżetu PAU, pomaga Pełnomocnikowi Rady ds. współpracy międzynarodowej, prowadzi sprawy Biblioteki Polskiej w Paryżu.

 

§ 93

Sekretarz Generalny dokonuje przydziału czynności służbowych dla Dyrektora Biura, a wspólnie z nim – dla pozostałego personelu.
We wszystkich kwestiach dotyczących praw i obowiązków pracowników PAU obowiązują aktualne przepisy prawa pracy.

 

 

Rozdział XII

Zarząd majątkiem

(ob. §§ 25 i 29 Statutu)

 

§ 94

Zarząd majątkiem podlega Sekretarzowi Generalnemu, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla Walnego Zgromadzenia. Pracą działu Administracji nieruchomości kieruje Zarządca majątku.

 

§ 95

Zarządcę majątku mianuje Zarząd, pozostałych pracowników – Sekretarz Generalny, na wniosek Zarządcy majątku.

 

§ 96

Sekretarz Generalny dokonuje przydziału czynności służbowych dla Zarządcy majątku, a wspólnie z nim – dla pozostałego personelu.

 

§ 97

Zarządca majątku prowadzi administrację nieruchomości PAU i kieruje pracą personelu, czuwa nad lokalami PAU i nad całym jej majątkiem ruchomym z zastrzeżeniem § 92, przygotowuje wnioski i rozliczenia finansowe, dotyczące pozyskiwania funduszy na remonty oraz inne działania i inwestycje związane z nieruchomościami.

 

 

Rozdział XIII

Fundusze

(ob. §§ 25-28 Statutu)

 

§ 98

Fundusze PAU składają się z:
a) funduszu podstawowego;
b) funduszów przeznaczonych na cele szczególne.

 

§ 99

Do funduszu podstawowego należą wszystkie kapitały PAU, którym nie nadano odrębnego przeznaczenia.
Każdy dar pieniężny, uczyniony na rzecz PAU bez wskazania odrębnego celu, zwiększa fundusz podstawowy.

 

§ 100

Do funduszu podstawowego, z którego pokrywa się wydatki naukowe i administracyjne PAU, wpływają:
a) przeznaczone na ten cel środki państwowe;
b) dochody z nieruchomości PAU;
c) wynagrodzenia i odsetki pobierane przez PAU od administrowanych przez nią funduszów osobnych, o ile w akcie ofiarowania lub w uchwale Walnego Zgromadzenia nie postanowiono inaczej;
d) dochody ze sprzedaży wydawnictw;
e) wszelkie inne dochody, o ile nie mają specjalnego przeznaczenia.

 

§ 101

Fundusze przeznaczone na cele szczególne stanowią (§ 98 punkt b):
a) kapitały ofiarowane PAU z przeznaczeniem odsetek na określone cele;
b) sumy ofiarowane PAU do wydatkowania na określone cele;
c) sumy przeznaczone osobną uchwałą Walnego Zgromadzenia, poza preliminarzem, na określone cele.

 

§ 102

Administracja funduszami należy do Zarządu PAU. W szczególności należy do Zarządu lokata kapitałów, przy czym co do funduszy osobnych, wymienionych w § 101 punkt a) i b), obowiązują w pierwszym rzędzie wskazania ofiarodawców.

 

§ 103

W wykazach funduszy PAU należy określić ich przeznaczenie, sposób lokowania oraz cele, na które fundusze zostały przeznaczone.

 

§ 104

Wydatki PAU mogą być dokonywane w granicach planu rzeczowo-finansowego lub w granicach wydzielonych funduszy na cele szczególne.

 

§ 105

Jeśli sytuacja materialna na to zezwoli, Walne Zgromadzenie przyznać może wynagrodzenie określonym w uchwale członkom Zarządu.

 

§ 106

Roczne zamknięcie dochodów i wydatków zestawia się z dniem 31 grudnia.
Walne Zgromadzenie wybiera Komisję Rewizyjną, złożoną z trzech członków spośród osób nienależących do Zarządu ani do Rady (§ 7 Statutu). Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę finansową i sprawozdanie swoje przedkłada na marcowym Walnym Zgromadzeniu z wnioskiem w sprawie absolutorium dla Zarządu. Głosowanie nad absolutorium odbywa się na Walnym Zgromadzeniu czerwcowym, po zakończeniu audytu niezależnego biegłego księgowego.
Komisja Rewizyjna dokonać też może kontroli w ciągu roku, na wezwanie Sekretarza Generalnego lub z własnej inicjatywy. W pracy swojej dobrać sobie może do pomocy fachowców.

 

§ 107

Oszczędnościami z roku ubiegłego rozporządza Zarząd PAU.
Do niego należy również wskazanie sposobu, w jaki mają być pokryte ewentualne niedobory.

 

§ 108

Finanse PAU prowadzą uprawniony Główny Księgowy i jego współpracownicy, dbając o zgodną z przepisami dokumentację księgową. Księgowość przyjmuje wpłaty i dokonuje wypłat, dokumentując je zgodnie z obowiązującymi przepisami.