Zasady recenzowania tekstów
Rocznik „Folia Historiae Artium. Seria Nowa” jest czasopismem recenzowanym. Każdy zgłoszony artykuł jest poddawany przez redakcję wstępnej ocenie w celu sprawdzenia, czy spełnia on podstawowe standardy naukowe i językowe oraz czy zgodny jest z profilem pisma. Następnie zostaje przekazany do recenzji dwóm niezależnym recenzentom, z zachowaniem następujących zasad:
- anonimowości (tzw. procedura double-blind review)
- braku konfliktu interesów pomiędzy autorem i recenzentami
Przez konflikt interesów rozumie się występowanie pomiędzy autorem a recenzentem relacji podległości zawodowej, bezpośredniej relacji osobistej (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt) oraz fakt bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji. Przyjęto zasadę, że recenzenci nie mogą być wybierani spośród naukowców zatrudnionych w tym samym ośrodku naukowym, co autor.
Przed wyborem recenzentów, redakcja sprawdza możliwość wystąpienia wymienionych wyżej przykładów konfliktu interesów na podstawie publicznie dostępnych informacji: oficjalnych stron internetowych instytucji naukowych, profili naukowców i podawanych przez nich afiliacji, stron naukowych projektów badawczych itp.
Recenzja ma formę pisemną. Recenzenci oceniają artykuł według następujących kryteriów:
- oryginalność stawianego problemu.
- poprawność przyjętych metod badawczych
- osiągnięty cel (w jakim stopniu autor wykonał postawione przed sobą zadanie badawcze)
- znajomość i stopień wykorzystania literatury przedmiotu
- dobór ilustracji
- logika konstrukcji pracy / jasność i czytelność wywodu; poprawność językowa i stylistyczna
W przypadku wyraźnie rozbieżnych opinii o recenzowanym tekście redakcja może przekazać go do oceny trzeciemu recenzentowi.
Na podstawie recenzji artykuł może zostać: zaakceptowany do druku bez zmian; przyjęty pod warunkiem wykonania poprawek wskazanych przez recenzentów lub odrzucony. Recenzje oraz decyzja redakcji są przekazywane autorowi w formie pisemnej w ciągu trzech miesięcy od złożenia tekstu.