Informacje bieżące    |    Szukaj    |      KONTAKT 

naglowek wydarzenia


Rozmowy o Człowieku

 

Na cykl dyskusji o naturze ludzkiej zaprasza prof. dr hab. Dominika Dudek

 

Organizatorzy: Katedra Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Polska Akademia Umiejętności

Patronat metafizyczny: prof. dr hab. Jerzy Vetulani

Patronat naukowy: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Patronat medialny: Tygodnik Powszechny, RMF Classic


Dlaczego „Rozmowy o Człowieku”?

Dziedzina, którą reprezentuję - psychiatria - uczy pokory wobec człowieka, uczy zaciekawienia człowiekiem, uczy poznawania człowieka z wielu perspektyw i w różnych kontekstach. Obcowanie z tak subtelną materią, jaką jest psychika, zobowiązuje do zadawania ważnych pytań o kondycję człowieka we współczesnym świecie, do zaangażowania, niepozostawania obojętnym wobec otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistość ta bywa trudna - jesteśmy zalewani chłamem i kiczem, w natłoku milionów zbędnych informacji ginie to, co piękne, istotne i wartościowe. Na taką rzeczywistość nie należy się obrażać, lecz starać się ją zmieniać i wzbogacać „robiąc swoje”. A wszakże nie ma nic cenniejszego i bardziej wzbogacającego niż spotkanie z mądrym człowiekiem.

Mam nadzieję, że „Rozmowy o Człowieku” ze wspaniałymi, mądrymi i pięknymi ludźmi będą otwierać nasze umysły, prowokować do wysiłku intelektualnego, zaciekawiać, inspirować i poszerzać przestrzeń wewnętrznej wolności. Tego Państwu i sobie życzę, dedykując nasze spotkania pamięci Profesora Jerzego Vetulaniego - człowieka o pięknym umyśle.

Dominika Dudek

Zaproszenie na drugi sezon spotkań - 2018/19 (kliknij tutaj)


ROZMOWY O CZŁOWIEKU  nie umrą na COVID-19

 

Kochani,

Pandemia zmusiła nas do zawieszenia comiesięcznych spotkań w PAU. Jednak nie dopuścimy, by projekt Rozmów o Człowieku uległ zapomnieniu i stał się kolejną ofiarą koronawirusa. Moi Goście, z którymi planowałam spotkania na wiosnę są gotowi znaleźć czas i inny termin, gdy tylko będzie to możliwe.

Teraz natomiast we współpracy z Polską Akademią Umiejętności oraz z Kolegami z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych przygotujemy cykl filmów z rozmowami wokół pandemii. Nagrane filmy będą dostępne na stronach internetowych PAU i Centrum, zorganizujemy również spotkania online, z możliwością interakcji i zadawania pytań na czacie.

 

Filmy z Rozmowami będziecie Państwo mogli obejrzeć na kanale Copernicus Center https://www.youtube.com/user/CopernicusCenter od 19 maja 2020 roku:

19.05.2020 o 18.00, prof. Ryszard Gryglewski (Kierownik Katedry Historii Medycyny CMUJ), „Zaraza w dziejach”
20.05.2020 o 18.00, „Czy medycyna jest gotowa na epidemię?”, prof. Andrzej Matyja (Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej) (na żywo)
21.05.2020 o 18.00, „Na pierwszej linii ognia” prof. Monika Bociąga-Jasik (specjalista chorób zakaźnych), dr med. Konstanty Szułdrzyński (anestezjolog, specjalista intensywnej terapii), Jędrzej Majka (podróżnik, autor książek, który wyzdrowiał z infekcji COVID-19) (na żywo)
22.05.2020 o 18.00, „Miłość w czasach zarazy” prof. Bogdan de Barbaro (na żywo)
23.05.2020 o 18.00, „Czy można pokonać kryzys” prof. Jerzy Hausner (na żywo)
24.05.2020 o 18.00, ks. dr Jacek Prusak, „Kościół, religia i duchowość w kontekście doświadczenia pandemii”

 

Wszystkie materiały będą dla Państwa dostępne również na stronie Polskiej Akademii Umiejętności (na Platformie Wymiany Naukowej).

Wszystkim uczestnikom i sympatykom Rozmów życzę dużo zdrowia i wytrwałości. Do zobaczenia teraz w bezpiecznej przestrzeni wirtualnej, a gdy minie zaraza – oby jak najszybciej – na żywo, w gościnnej Auli PAU.

Dominika Dudek

 

Zaproszenie